"היינו באמוק לראות דם"

הפרוטוקולים מהלינץ' ברמאללה מתארים בקור רוח מצמרר כיצד התעללו המחבלים צמאי הדם בחיילים יוסי אברהמי וואדים נורז'יץ הי"ד.

עוזי ברוך , כ"א בטבת תשע"ד

העיתון "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר חלקים מחקירת רוצחי חיילי המילואים יוסי אברהמי וואדים נורז'יץ ז"ל באוקטובר 2000.

כזכור השניים תעו בדרכם והגיעו בטעות לתחנת המשטרה הפלסטינית ברמאללה, שם המון פלסטיני צמא דם וחסר צלם אנוש הכה ודקר אותם, השליך את גופותיהם מהחלון וגרר את הגופות המרוטשות ברחבי העיר.

כמה שבועות לאחר הרצח הגישו בני משפחת הנרצחים, באמצעות עוה"ד ניצנה דרשן לייטנר ורועי כוכבי, תביעה בגובה 64 מיליון שקל לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד הרשות הפלסטינית. כעת, נחשפים לראשונה תמלולי החקירה המלאים של המחבלים שהשתתפו בלינץ'.

זה קרה ביום חמישי, שבועות ספורים אחרי פרוץ האינתיפאדה. ראאד א־שייח', שוטר במשטרת רמאללה, הבחין בפורד סיירה אדומה מתקרבת לתחנה. הוא שאל את החיילים מה הם עושים בעיר.

"הם ענו לי שהם טעו בדרך והם צריכים להגיע לבית־אל", סיפר. "הובלתי את החיילים לתוך תחנת המשטרה... החל לחץ מצד ההמון שהיה מחוץ לתחנה".

"עלינו לקומה השנייה ששם שהו שני חיילי המילואים הישראלים", המשיך וסיפר א־שייח' בחקירתו. “לקחתי צינור ברזל באורך של כ־25 ס"מ לערך ונכנסתי לתוך החדר שהיו בו שני חיילי המילואים. אני ראיתי את החייל הרוסי בחיים ועומד על רגליו. ניגשתי לחייל הרוסי, ועם הצינור שהחזקתי בידיי הכיתי אותו בגופו. הכיתי אותו בראשו עד שהחייל החל להשמיע חרחורים".

גם השוטר הפלסטיני טארק טבש סיפר בחקירה כיצד היה שותף פעיל לרצח. "נכנסתי למשרד וראיתי חייל שוכב על הרצפה ופניו אל הרצפה, והוא בוכה ומדבר בעברית דברים שלא הבנתי", סיפר לחוקרים. "עם האלה שהייתה לי ביד הכיתי בגבו שלוש מכות". אבל לא רק השוטרים הפלסטינים השתתפו ברצח. גם אזרחים שצבאו על התחנה עם רצח בעיניים הצליחו להצטרף ללינץ' הנורא. אחד מאותם אזרחים הוא עבד אל עזיז צאלחה — שבמובנים רבים הפכה תמונת הזוועה שבה הוא מנופף בגאווה מפלצתית בידיו המגואלות בדם לסמל של הלינץ' ברמאללה.

"כאשר הגעתי ראיתי ליד התחנה מכונית עולה באש וראיתי על הרכב מספר צהוב", סיפר צאלחה בחקירתו. "שאלתי האנשים מה זה הרכב הזה, והם אמרו לי שהוא שייך לשני החיילים שבתוך תחנת המשטרה". צאלחה הוסיף וסיפר כי "יחד עם שאר המפגינים היינו באמוק לראות דם". לאחר שטיפס לתוך החדר, הצטרף לזוועה. "ראיתי חייל ישראלי מול הדלת שוכב על בטנו", סיפר.

"התקרבתי אליו וראיתי סכין נעוצה בגבו בכתפו הימנית. הוצאתי את הסכין מגבו של החייל ודקרתי אותו בגבו פעמיים או שלוש, והשארתי את הסכין נעוצה בגבו. אחרים שהיו בחדר המשיכו להכות את החייל ברגליהם. אחרי שדקרתי את החייל הנחתי יד על פיו ויד השנייה על הכתף שלו כדי לחנוק אותו. ראיתי שידיי מגואלות בדם וגם החולצה שלי מגואלת בדם בחלקה התחתון, אז ניגשתי לחלון והנפתי ידיי לאנשים שנמצאו בחצר", סיפר בחקירתו. "אחר כך חזרתי מהחלון וראיתי את החייל השני מוטל על בטנו באחת מהפינות שבחדר". צאלחה ריצה רק 10 שנות מאסר ושוחרר בעסקת שליט.

עו"ד ניצנה דרשן לייטנר ועו"ד רועי כוכבי אמרו בתגובה לעדויות המזעזעות, "הרשות הפלסטינית מנצלת את מחויבות בתי המשפט להליך הוגן, כדי לנהל דיונים ארוכים במשך שנים רבות על כלום". מיכאל נורז'יץ, אחיו של ואדים, התרעם אתמול על הסחבת במשפט ואמר "אם הייתה לי אפשרות לתבוע את מערכת המשפט הייתי עושה זאת. כאילו לא מספיק שהאנשים שעשו זאת לא שלמו את כל העונש שושת עליהם".