שלג בבית אל
שלג בבית אל ישי קרוב

מליאת הכנסת דחתה בצהריים (רביעי) את הצעתו של ראש האופוזיציה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בעקבות הסופה.

ח"כ הרצוג הציג את הצעתו ואמר כי "הטיפול המערכתי הממשלתי היה כישלון בכל היבט שבוחנים. התדריך התקשורתי של ראש הממשלה במוצאי שבת היה מביך. הדבר היחיד שעשה טוב זו הצגה תקשורתית. האם אנחנו עורכים לקראת האסון הבא?".

"לכן, אתה אדוני ראש הממשלה שלא מפסיק להזהיר אותנו מפני האיום האיראני, אתה הראשון שצריך להצטרף להצבעתי להקים ועדת חקירה פרלמנטרית".

עוד הסביר הרצוג כי הסופה הייתה קשה וחריגה, "אך לא ייתכן שכל כך הרבה אזרחים נשארו במצוקה, מבלי שאיש הגיע אליהם במשך ימים ארוכים. ישנה רשות חירום לאומית ששמה רחל שהוקמה למצבים מעין אלה, מדוע היא לא הופעלה מיד? היא אמורה הייתה לתאם בין כל הגורמים ולהתכונן. יש נהלים מיוחדים שאושרו בממשלה ובקבינט למצבי חירום לאומיים, מדוע הם נשארו רק על הנייר? מדוע האזרח הקטן לא ידע לאן לפנות ומדוע לא היה תיאום בין הרשויות המקומיות לממשלה? למה אנחנו תמיד מגיעים לרגע האמת לא מוכנים ולא ערוכים. אנחנו מלאי הערכה לכל אלה אשר עובדים לילות כימים על מנת לסייע לכל אלו שנזקקים לסיוע. עם זאת, תפקידה של הכנסת הוא לבקר ולפקח על הזרוע המבצעת ולכן אנו דורשים לבדוק את תפקוד המערכת והתנהלותה בשעת הסופה ואת תוצאותיה".

השר גלעד ארדן, השיב בשם הממשלה וטען כי "קצת מוזר לשמוע אותך, כאשר אך לפני מספר שנים התנגדתם לוועדת חקירה פרלמנטרית על האסון בכרמל. אנחנו מתייחסים בכובד ראש משמעותי לאירועים שפקדו את מדינת ישראל במהלך הסופה. מדינות בעולם נערכות למצבי חירום על פי ההסתברות של התרחישים האפשריים".

"אין במדינת ישראל ולא במדינות אחרות שום גוף-על שכאשר יש מצב חירום הוא מחליף את כל המערכות ומספק במקומם כל צורך שקיים. לא קיימת שום שיטה כזאת בשום מדינה. המתודולוגיה הנכונה לטפל במצב חירום היא שכל גוף יהיה ערוך להמשיך לתפקד בחירום, בדיוק כמו שהוא עושה בשגרה. צריכים לשפר את היכולות שלנו ואת המוכנות לתת מענה, אבל בהשוואה למה שקורה בימים אלה ממש במדינות אחרות בעולם המרחק הוא רב מאוד. גם ההיערכות של ראש הממשלה בהקצאת תקציבים למיגון ובישיבות שוטפות על היערכות לא הייתה קיימת בעבר".

31 ח"כים תמכו בהצעה ו- 37 התנגדו לה, אחד נמנע.