תוספת תקציב לקופות החולים

360 מיליון ש"ח יועברו לחיזוק האיתנות הפיננסית של קופות החולים. כספים נוספים יועבר לחיזוק מצב הרפואה בפריפריה.

נתנאל כ"ץ , כ"ג בטבת תשע"ד

לבחון. יעל גרמן
לבחון. יעל גרמן
צילום: פלאש 90

שר האוצר, יאיר לפיד ושרת הבריאות, יעל גרמן, הודיעו היום (חמישי) על חיזוק מערכת הבריאות הציבורית בעזרת תוספת תקציב של 570 מיליון ש"ח.

השניים קיימו מסיבת עיתונאים בבית החולים זיו בצפת.

360 מיליון ש"ח יועברו לחיזוק האיתנות הפיננסית של קופות החולים (90 מיליון לכל קופה), ו- 60 מיליון ש"ח למבחני תמיכה בקופות החולים עבור טיפולי שיניים.

בנוסף, 150 מיליון ש"ח יוקצו לנושאי תשתית וטכנולוגיה לפי הפירוט הבא:

1. 45 מיליון ש"ח עבור רכש מכשירי MRI בבתי חולים פריפריאליים, לרבות בתי חולים בבעלות שירותי בריאות כללית, לטובת הנגשת שירותים מתקדמים והגברת זמינותם לתושבי הפריפריה (בתי החולים שיקבלו תקציב – פוריה, זיו, הלל יפה, וולפסון, בי"ח נוסף של "כללית", 9 מיליון ש"ח לכל בי"ח).

2. מיליון ש"ח להשלמת פרויקט לאומי למיגון מיטות אשפוז בצפון הארץ לשעת חרום (בי"ח רמב"ם).

3. 15 מיליון ש"ח להקמת מאיץ קווי בבית החולים זיו בצפת שיאפשר מתן טיפולים בהקרנות לחולי סרטן, אשר אינם זמינים כיום מצפון לחיפה.

4. 20 מיליון ש"ח פיתוח פרויקט מידע לאומי במערכת הבריאות כחלק מהיערכות הממשלה במסגרת מיזם "ישראל דיגיטלית", שיאפשר שיתוף מידע בין בתי חולים לקופות חולים לטובת שיפור הטיפול באזרח ושמירת רצף הטיפול.

5. 10 מיליון ש"ח לחיזוק מרכזים לרפואה דחופה, לפי תכנית שתסוכם במהלך 2014.

6. 20 מיליון ש"ח הצטיידות לבתי חולים כלליים על פי תכנית שתסוכם במהלך 2014.

שר האוצר, יאיר לפיד, אומר כי "בתי החולים בפריפריה נותנים טיפול למספר גדול של תושבים בפרישה גיאוגרפית משמעותית. לכן חשוב כל כך להציב את המרכז הרפואי זיו, כמו גם בתי חולים נוספים בפריפריה, בחזית הציוד והמכשור הרפואי".

לדברי שרת הבריאות, יעל גרמן, "תושבי צפת לא צריכים לנסוע לחיפה ואף למרכז הארץ כדי לקבל שירותי בריאות. אחד מעמודי האש במשרד הבריאות הוא צמצום פערים. משום כך, ניהלנו בשבועות האחרונים שר האוצר ואני משא ומתן על תקציבים כדי להעניק למערכת הבריאות את התקציבים שמגיעים לה, עם דגש על הפריפריה, שצפת היא מסמליה".

ראש עיריית צפת, אילן שוחט, הודה לשר האוצר ולשרת הבריאות. לדבריו, "כבר הרמנו ידיים ולא האמנו שנצליח לגייס תקציב ל- MRI. זהו יום חג ובשורה מרגשת לתושבי צפת והגליל".

מנהל המרכז הרפואי זיו, ד"ר אוסקר אמבון: "פתיחת מכון ההקרנות לחולי סרטן הוא אירוע מכונן. אני מודה למנכ"ל משרד הבריאות שנתן לנו רוח גבית לאורך כל הדרך ולשרה, כמובן".