נמשך הפולמוס בעקבות גזר דינו של הרב אלון

היחס להרשעת הרב מרדכי אלון מעורר מחלוקת. האם הרב הוצא אל מחוץ למחנה או לא? האם לאחר ריצוי עונשו יוכל לחזור וללמד?

ישי פרידמן , כ"ד בטבת תשע"ד

הר מוטי אלון
הר מוטי אלון
פלאש 90

גזר הדין שנגזר על הרב מרדכי אלון - חצי שנה של עבודות שירות ופיצוי למתלונן - לא סתם את הגולל על הפרשה. היחס להרשעה בקרב רבנים שונים בציונות הדתית מעורר מחלוקת סביב השאלה האם הרב אלון הוצא אל מחוץ למחנה או לא, והאם לאחר ריצוי עונשו הוא יוכל לחזור וללמד במוסדות הציונות הדתית.

בין התומכים ברב אלון שהיו מוכנים לומר את הדברים בפומבי נמצא ראש ישיבת אור עציון, יו"ר מרכז ישיבות בני עקיבא וחתן פרס ישראל הרב חיים דרוקמן. בשיחה עם 'בשבע' השבוע סירב הרב דרוקמן לדבר על הפרשה. "הגיע הזמן להניח לזה", דרש הרב דרוקמן, כשהוא נמנע מלהסביר את החלטתו לאפשר לרב אלון להמשיך ללמד בישיבת אור עציון.

עם זאת, בריאיון קודם לרדיו גלי ישראל אמר הרב דרוקמן כי הוא סבור שהרב אלון חף מפשע: "אני חושב שיש פה טעות גדולה, מדובר פה בשני אנשים - זה שהתלונן והרב אלון. מלבד שניהם אף אחד לא יודע מה היה באותו חדר. רק המתלונן נגד הרב. איש לא היה שם, לא ראה ולא הייתה שום עדות על כך. איך אפשר לקבוע שהאמת היא עם המתלונן ולא עם הרב? זה נשגב מבינתי. הרי איש לא היה שם בחדר".

עוד אמר הרב דרוקמן כי ”אנשים חושבים שאם מישהו מתלונן, אז בהכרח שהאמת היא איתו, ובטח שאם התקשורת איתו, ולדעתי השופטת טעתה. ציפיתי לזיכוי מוחלט במשפט, כי מדובר במשפט פלילי שבו מכריעים על יסוד של עד אחד. אז איך אפשר להכריע שהאמת איתו?“.

בין הקולות הנוספים שלא סגרו את הדלת בפני הרב אלון נמצא ראש ישיבת קריית שמונה, הרב צפניה דרורי, שאמר בריאיון לגלי ישראל כי גזר הדין היה "הגון" והעונש "שקול ומחושב". באותה נשימה ציין הרב, החבר בפורום תקנה, כי "בשלב הזה מוקדם לדבר על חזרתו של הרב אלון לחיים הציבוריים, אבל לדעתי בהמשך הדרך נרצה לראות אותו מגלה את כוחותיו ומשפיע בלימוד תורה. אנחנו מכירים במעלותיו של הרב אלון ויודעים שבסופו של דבר הדברים יהיו בסדר גמור. זה לא עניין של דעות כאלה ואחרות וחבל שמעבירים את זה למסלול הזה".

פורום תקנה: "האזהרה קיבלה משנה תוקף"

בפורום תקנה מסרבים לדבר על הפרשה באופן גלוי, אך לימודי הסנגוריה על הרב אלון מעוררים תרעומת רבה בקרב חברי ורבני הפורום. בשיחה עם 'בשבע' אמר חבר הפורום הרב יעקב אריאל כי הוא לא מעוניין לעסוק בפרשה, וניאות לומר רק כי: "אני חושב שאין זה מתאים ללכת וללמוד שיעורים אצלו".

גורמים בפורום תקנה הביעו אכזבה מדבריו של הרב דרוקמן, וציינו כי הרב דרוקמן סירב במהלך כל התקופה לשמוע את עדויות הנפגעים שהופיעו בפני חברי הפורום: "עמדתו, כדמות חינוכית בכירה, חותרת תחת פסיקת בית המשפט ותחת עמדת פורום תקנה, ששמעו את האנשים המסוימים שנפגעו ממעשיו של מוטי אלון, שמעו את תגובתו הספציפית לתלונות אלו וקיבלו את החלטתם על יסוד מכלול הדברים שנשמעו בפניהם. המשמעות הציבורית, הערכית והחינוכית של עמדה זו חמורה, באשר היא מעודדת דה-לגיטימציה של מערכת המשפט ושל מנהיגי ציבור המגלים אחריות חברתית-ציבורית ומתייחסים לנפגעים. התנהלות המתעלמת מפסיקת בית המשפט ומאזהרת פורום תקנה (שניתנה בעקבות מקרים שונים ונוספים מאלה שהובאו לפני בית המשפט), מעבירה לציבור מסר שלילי לפיו מעשים פוגעניים אינם מוקעים בציבור הדתי באופן חד-משמעי וצלול אלא מתקבלים בסלחנות".

גורם נוסף בפורום אמר ל'בשבע': "אנחנו עדיין עומדים מאחורי אזהרתנו. יש להבהיר הבהר היטב, שהאזהרה שהפורום הזהיר את הציבור קיבלה יתר תוקף בחלוף הזמן מאז שיצאה. בנוסף, ולא פחות חשוב מכך, האזהרה היא מסר תומך לנפגעים – שיש מי שמקשיב להם ועומד מאחוריהם, גם כאשר מנהיגי ציבור בוגדים בהם, ומחובתנו לדאוג להם ולנפגעים הפוטנציאליים הבאים".

גם הרב בני לאו יצא נגד דבריו של הרב דרוקמן ואמר כי אסור לשתוק כשרואים טעות גלויה של רב. ”בית המשפט חרץ את דינו של הרב אלון“, כתב הרב לאו, ”זה לא מאבק בין פורום תקנה לרבנים אחרים אלא מאבק בסמכותה של המדינה לשפוט את עברייניה. הטענה כאילו לא היה כאן דין תורה בהעדר שני עדים היא טענה מסוכנת ומערערת את כל מוסדות הארץ. הרב דרוקמן שגידל אותנו על ברכי הנאמנות למדינה וההתגייסות לשירותה, מביא אותנו למציאות של אנרכיה שאחריתה מי ישורנה. מה יעשה הנפגע הבא? אל מי יפנה לדרוש את עלבונו? אסור לסתום את הפה כשרואים טעות גלויה במעשה הרב".