תנ"ך ומפה - יוצאים ללמוד את ארץ ישראל

בספרו החדש מספר פרופ' יואל אליצור על המקומות והאתרים בארץ ישראל. הכל מתוך הכתובים בפרשות השבוע.

ישי קרוב , כ"ה בטבת תשע"ד

תנ"ך ומפה - יוצאים ללמוד את ארץ ישראל-ערוץ 7
מקום בפרשה
ידיעות ספרים

מקום בפרשה
פרופ' יואל אליצור
הוצאת ידיעות ספרים, 480 עמ'.

הרבה מורים ומרצים מעבירים שיעורים בתנ"ך בכלל ועל פרשיות השבוע בפרט. רוב ההרצאות ניתנות באולם השיעורים בבית הספר, בישיבה, באולפנה במכללה או באוניברסיטה והלימוד נשאר לא אחת, לצערנו, מנותק מהמציאות וכתוצאה מכך מההבנה של התלמיד.

פרופ' יואל אליצור עוסק כבר שנים רבות בלימוד ובהוראת התנ"ך אך בפן מיוחד. אליצור לא מסתפק בלימוד רק מתוך התנ"ך. הוא לוקח מפה וביחד עם התנ"ך יוצא לסיור בשטח ובודק היכן קרו האירועים המסופרים.

בספר חדש מבית ידיעות ספרים מספר אליצור את סיפורה של ארץ ישראל על פי התנ"ך. בכל פרשה מפרשיות השבוע נוגע המחבר בנתון גיאוגרפי המוזכר באותה פרשה, ובודק היכן המקומות המוזכרים נמצאים בשטח.

בין מחקריו של אליצור בספרו החדש 'מקום בפרשה', ניתן למצוא בירור היכן נמצאים ארבעת נהרות היוצאים מגן עדן, היכן הוא ה'עי', מודיעין, חברון והגלגל. אליצור בודק גם מי הוא העם העמלקי והיכן הוא שכן, על צרעה ואשתאול והקשר ביניהם, שילה, הר נבו והערבה.

בספר עב כרס עובר המחבר מפרשה לפרשה ומחג אחד לחברו והכל בטוב טעם, בשפה בהירה וברורה ובצירוף של מפות, תמונות ומקורות להרחבה.

לא פלא שדווקא מתחת ידו של אליצור יצא ספר כה איכותי, מרהיב ומעניין. אליצור הוא חבר בוועדת השמות הממלכתית לפיה קובעים איך יקראו לכל מקום וישוב, הוא גם חבר באקדמיה ללשון עברית. במקביל לכך אליצור ידוע כאוהב מושבע של ארץ ישראל. הוא פעל רבות למענה, נמנה עם מייסדי גוש אמונים ועם מקימי הישוב עופרה. וכן, הוא גם מרצה בסיורים בהר הבית.