מתקדמים. עמונה
מתקדמים. עמונה פלאש 90

אופטימיות זהירה בקרב תושבי עמונה, לנוכח החלטת בית המשפט כי התושבים יפקידו מאות אלפי שקלים בקופת בית המשפט המחוזי לצורך השלמת רישום הזכויות הקנייניות של התושבים על קרקעות היישוב.

רבה של עמונה הרב יאיר פרנק מסביר לערוץ 7 על הפתרון המתרקם, "היה דיון חשוב בית המשפט העליון, עיקר הדיון הוא על החלקות שהם כביכול פרטיות אך אין עליהם עותרים ספציפיים. המדינה טענה שאנחנו צריכים להישאר על מקומנו כי אין הגיון לגרש משפחות כשאין עותרים. אנחנו הוספנו וטענו שגם כמי שמחזיקים בקרקע כעשרים שנה, יש לנו זכויות קנייניות. בהתאם להוראת בית המשפט העליון, הפקדנו מאות אלפי שקלים בקופת בית המשפט המחוזי, כדי לממש את זכויותינו בקרקע. הכסף יינתן לאותם בעלים עלומים אם הם יגיעו אי פעם, כדי לפצות אותם על הקרקע".

הרב פרנק מעריך שהכסף יישאר בקופת בית המשפט עוד שנים ארוכות, "אני מעריך שמדובר בקרקעות של נפקדים. ברור שבמצב הנוכחי אין שום טעם לגרש משפחות מבתיהם כשיש פתרון בצורת פיצוי כספי לבעלים אם הם יופיעו. את הכסף הזה לקחנו כרגע כהלוואה ונצטרך בהמשך לגייס את הכסף".

לדבריו התמונה סביב כל העתירות נגד ישובים ביו"ש הולכת ומתבהרת, "מי שעתר במקרה שלנו, זה איש חמאס שהיה בעבר ראש הכפר באזור, יש כאן שילוב של אנשי חמאס וארגוני שמאל. חלקם טוענים שהקרקע שלהם בגלל שיש חוק שמי שמוכר קרקע ליהודים דינו מוות, אם לא היה את החוק הזה, אותם אנשים היו לוקחים בשמחה את הכסף והעסק היה נפתר, אבל בגלל החוק הזה והאלימות של הרחוב הפלשתיני, יש פחד גם מצידם של אלה שמכרו וגם מצד אלה שבכלל לא קשורים לקרקע, אך תובעים בעלות".