פגישה מפתיעה בצל המחלוקת

"נשות הכותל" נפגשו עם הרבנית שולמית מלמד בישוב בית אל על רקע העימותים ברחבת הכותל בימי ראש חודש.

עוזי ברוך , כ"ז בטבת תשע"ד | עודכן: 14:25

נשות הכותל
נשות הכותל
ערוץ 7

נציגות מעמותת "נשות הכותל" הגיעה לישוב בית אל, שם נפגשו הנשים עם הרבנית שולמית מלמד, מנהלת ערוץ 7.

בפגישה ביקשו נשות הכותל להסביר את פעילותן בשנים האחרונות בניסיון לזכות למקום נפרד ברחבת הכותל כדי לקיים תפילה משלהן.

הן הדגישו בתחילת המפגש כי לא מדובר בתנועה רפורמית המבקשת לפעול נגד הזרם האורתודקסי והביעו צער על העימותים האלימים בימי ראש חודש ברחבת הכותל.

לזלי זקס, מנכ"לית התנועה, ציינה כי בצוות ההנהלה של העמותה יש רפורמית אחת בלבד וכי השאר מגדירות עצמן אורתודוקסיות או קונסרבטיביות.

"יש דעות מגוונות בחברה הישראלית וחשוב לי להדגיש כי אני מעריכה ומכבדת את כולן אך לצערי יש דיסאינפורמציה לגבי העמותה שלנו", אמרה.

"ראשית אני דוחה בתוקף את הניסיון להדביק לנו תווית של 'אנטי ציוניות'. זו עלילה חסרת שחר. חלקנו משרתות בצה"ל במילואים וכולנו נושאות את התפילה לשלום המדינה", הדגישה.

זקס הדגישה כי פעילותן בימי ראש חודש אין מטרתה להכעיס אף אחד, "אנחנו רק מבקשות להקצות לנו מקום תפילה מכובד. יש מתוכנו נשים אורתודוקסיות, קונסרבטיביות ורפורמיות כל אחת מתפללת בדרך שלה". זקס ציינה כי בימים אלה מתנהל משא ומתן עם מזכיר הממשלה בניסיון לאתר מקום עבורן באזור הכותל.

ד"ר אלה קנר, אורתודוקסית תושבת פתח תקווה, הדגישה בפגישה כי היא עצמה שומרת על עקרונות ההלכה היהודית אך לא רואה דבר רע בבקשתן של נשים להתפלל כרצונן, "קבוצת המתפללות בראש חודש אינה באה ליצור פרובוקציה".

"השאיפה שלנו היא להעצים את היהדות, כל אחת בדרך שלה", כלשונה. "הייתי שמחה שכל נערה המגיעה למצוות תזכה לאירוע מכובד יותר מסתם מסיבה חברתית מנותקת מכל תוכן יהודי. ההייתי רוצה לחבר את בנות ישראל ליהדות בכל דרך שהיא ולא משנה מה היא, העיקר לקרב אותן ליהדות ולקרב אותן לכותל המערבי ולסמלים של העם היהודי".

הרבנית שולמית מלמד הביעה בפגישה צער על ימי ראש החודש שהופכים לאלימות ברחבת הכותל המערבי, "תפילתכן בחודשים האחרונים בכותל נראית לי לא יותר מאשר פרובוקציה מיותרת", אמרה הרבנית, "למה לכן לבוא למקום עם מסורת של שנים על פי ההלכה היהודית, לשנות את המנהג הקבוע, את הסטטוס קוו, להפריע לכל כך הרבה נשים שרגילות לבוא באופן קבוע לכותל המערבי להתפלל, למה להכעיס את הכלל? קשה לי להבין מה הדחף דווקא לבוא למקום הזה. הנעשה בכותל בסופו של דבר גורם למריבה, לחילול השם למחלוקת לעימותים מיותרים, למה לא תחכו עד שימצא עבורכן פתרון?".

הרבנית מלמד הדגישה, "הגברת ענת הופמן שמייצגת גם את הגוף שלכם בראיונות לתקשורת, אולי רק בתקשורת הזרה, אומרת בפירוש כי היא המטרה שלה להכניס את התנועה הרפורמית לתוככי מדינת ישראל. מטרתה של הופמן היא לקדם את הזרם הרפורמי בישראל ומבחינתנו זה חמור מאוד. יכול להיות שהכוונות שלכן כפי שאתן מייצגות כאן באות ממקום טוב אבל התוצאות יכולות להיות הרות אסון. מדובר במדרון חלקלק המהווה סכנה גדולה ליהדות".

ד"ר קנר הסבירה בפגישה כי יש לכבד את "עבודת השם" של כל אדם, "אני שייכת לציונות הדתית ואפילו יש לי בת חרדית. אבל אני חייבת לומר כי ביום שראיתי את תפילת הנשים התרגשתי ועבודת השם שלי מאוד התחזקה - כל אחד בוחר את הקשר האישי שלו לקדוש ברוך הוא".

"אני מייצגת בתנועה את הקול האורתודוקסי ומעולם לא התקפלתי בהלכה כזו או אחרת. לא הפסקתי ולא אפסיק ללכת עם כיסוי ראש. הקול שאני מייצגת צריך להישמע בתוך נשות הכותל ומחוצה לו. אולי בסופו של דבר מעשינו יביאו עוד נשים רבות לכותל. למרות היותי אורתודוקסית ברורה הבחירה שלי היא להשתתף בראש חודש עם נשות הכותל. אסור לנו להגיע למצב שאיומים על חיינו ימנעו מאיתנו להתפלל".

הרבנית מלמד סיכמה את הפגישה והדגישה כי חובה עליהן למנוע את העימותים ברחבת הכותל בכל ראש חודש וציינה כי בכל הדורות הניסיונות לא להישאר נאמן להלכה או לרוח ההלכה והניסיון להנגיש את היהדות ולאפשר לכל אחד לעבוד את הקדוש ברוך הוא בדרך שהוא רוצה - נחלו כישלון חרוץ. "עיון בסטטיסטיקות על צאצאי הרפורמים, הקוסרבטיביים והאורתודוקסים מראה שצאצאי הרפורמים עזבו את היהדות ומתבוללים, הקונסרבטיביים חלק גדול מהם מתבוללים ואצל האורתודוקסים רובם ככולם נשארים יהודים. רק חז"ל ידעו מהן ההלכות, מהם הסייגים ומהן הגדרות שישמרו על היהודי להישאר יהודי".