ההרוגה ה-13 בפיגוע אוטובוס הילדים באביבים

הרסיס שהיה תקוע במוחה של לאה רביבו במשך עשרות שנים הזדהם ולפני שבוע היא הלכה לעולמה, 43 שנה לאחר הפיגוע ששינה את חייה.

ידידיה בן אור , כ"ז בטבת תשע"ד

ההרוגה ה-13 בפיגוע אוטובוס הילדים באביבים-ערוץ 7
אוטובוס ילדי אביבים
צילום: משה מילנר - לע"מ

פיגוע אוטובוס ילדי אביבים חרוט היטב בזיכרון הלאומי של עם ישראל. ב-22 במאי 1970 ירו מחבלי החזית העממית לעבר האוטובוס והרגו 12 מנוסעיו, בתוכם 9 מילדי המושב אביבים שבצפון.

העיתון "מעריב" מדווח הבוקר, כי 43 שנים לאחר הפיגוע הצטרפה לפני כשבוע לאה רביבו (52) לרשימת ההרוגים מהפיגוע, לאחר שרסיס שחדר למוחה באותו פיגוע הזדהם וגרם למותה. בכך עלה מספר הרוגי הפיגוע ל-13.

קובי רביבו, בנה של לאה, סיפר אתמול: "אמא נפצעה אנושות בפיגוע. כשסבא שלי הגיע לאוטובוס המפויח לחפש אותה, אמרו לו שהגופה שלה התפרקה לרסיסים. רק לאחר שעות ארוכות הבינו שהיא פצועה אנושות ופונתה לבית החולים רמב"ם. גדלנו עם אמא שהייתה מצולקת בכל גופה. היא סבלה מזרת קטועה, אבל הצליחה לשקם את חייה. לא חשבנו שיבוא יום ונאבד אותה כך".

רביבו הצליחה להשתקם, הקימה משפחה, ופתחה בחיים חדשים רחוק מהמקום בו נפגעה, בעיר באר שבע.

אולם, בשנתיים האחרונות חל מפנה בחיי המשפחה בשל מצבה הרפואי של האם. קובי הבן: "אחד מהרסיסים הרבים שפגעו בראש שלה וחדרו למוח הזדהם והצטלק. זה גרם לה להתקפי אפילפסיה שכל הזמן התגברו. לפני שנתיים החמירה המחלה. כבר לא היה ניתן לטפל בה באמצעות תרופות. בערב ראש השנה האחרון היא קיבלה התקף שלמעשה 'שרף' לה את המוח. לפני חודשיים היא הפכה צמח ונפטרה מזיהום".

מאות מבני המושב אביבים, בתוכם חברי הילדות של לאה ששרדו גם הם את הפיגוע הנורא, הגיעו לנחם את בני משפחתה. הם סיפרו על אישה מלאה באהבת הארץ, התורה והחסד.

בני משפחת רביבו מקשרים בין מותה של האם ובין שחרור המחבלים הקרוב. הבן קובי אומר: "המקרה של אמא מצביע יותר מכל למה מחבל שהיה כלוא 20 ו-30 שנה עדיין יכול לחגוג על חיים שלקח מאחרים. אסור לתת עכשיו למחבלים לצאת לחופשי".