חרדים לשפיותם - טיפול פסיכולוגי בציבור החרדי

בספר חדש חוקר ד"ר יהודה גודמן את אופן הטיפול הפסיכולוגי בציבור החרדי בסובלים מהפרעות נפשיות.

ישי קרוב , כ"ז בטבת תשע"ד

חרדים לשפיותם - טיפול פסיכולוגי בציבור החרדי-ערוץ 7
חרדים בבית שמש
פלאש 90

גלות הכלים השבורים
ד"ר יהודה גודמן
הוצאת ידיעות ספרים ואונ' חיפה, 381 עמ'.

ספר חדש 'גלות הכלים השבורים - חרדים בצל השיגעון' חוקר את תופעת מחלות הנפש בקרב הציבור החרדי והטיפול בה.

בראיון לערוץ 7 סיפר מחבר הספר, ד"ר יהודה גודמן, כי הספר חוקר פחות את המטופלים עצמם ויותר את דרכי הטיפול בציבור החרדי.

שמו של הספר, הסביר גודמן, מגיע ממקורות קבליים של כלים שבורים, כאשר המטפלים אוספים את ה'ניצוצוות' שהתפזרו בעולם.

הוא ציין כי בציבור החרדי יש המון מסירות נפש ומאמץ לטפל ולא להרחיק סתם ולפגוע באנשים הללו, אך יש סטיגמה מאוד קשה כלפי הסובלים מהפרעות נפשיות וחלק מהטיפול נובע מכך.

המשמעות של מחלת נפש בציבור החרדי חמורה יותר מאשר בציבור החילוני. חרדי עם בעיות נפשיות, לא יכול ללמוד בישיבה ולהתחתן, "ואלו ערכים חרדיים מובהקים". הסיבה לכך, הסביר גודמן היא שלמרות התרופות שהם מקבלים, הם לא חוזרים לתפקוד מלא, "הם מתקשים בכל מיני דברים - בישיבה קשה להם ללמוד לאורך היום ובנושא החתונה יש להם בעיה להחזיק משפחה. מדובר בצורך לעמוד בלחצי פרנסה והחרדים מודעים לכך שזה נושא לא קל לפיתרון".

בשל כך, מופנה הטיפול החרדי למקום אחר. למרות שאינם יכולים ללמוד תורה לאורך היום, הם מופנים לעבודות הקשורות לתורה כגון עבודה בבתי דפוס, "עצם העבודה בהדפסת דברי התורה מקשר אותם לדברי התורה. כמו כן הם עושים 'הדמיה' ללימוד תורה ופעם בשבוע הם לומדים דף גמרא או אפילו רק פותחים את הגמרא".

על הספר ציין גודמן כי המטרה היא לחקור מה קורה בציבור החרדי תוך כדי הטיפול - למטפלים ולמטופלים. במהלך הטיפול, "הם מדברים הרבה על חוויה דתית אחרת שלא הכול גמרא ושאדם לא נמדד רק בכמות דפי הגמרא. הם מסבירים למטופלים שזו הזדמנות להגיע לקרבה להקב"ה לו הם קוראים 'הבורא' ולא במקרה. הם מסבירים ה' שברא את האדם עשה אותו כזה כדי שיגיע למקום שחרדי רגיל לא יכול להגיע".

על ההצלחה של המטפלים החרדים סיפר אחד המדריכים לד"ר יהודה גודמן כי מזה תקופה, אין אצלם אשפוזים חוזרים.

לסיום הזכיר גודמן את הטיפול החרדי בנשים הסובלות מבעיות נפשיות, "החרדים משלבים דרכי טיפול מתוך הפסיכולוגיה הכללית. הם עובדים עם הנשים בפן הרגשי וזה תהליך שקורה בעולם החרדי בצורה רחבה יותר. החיבורים בין העולם החרדי למודרני זה תהליך שצובר תאוצה ואת תוצאותיו נראה בעתיד".