אלימות קשה בחוות גלעד
אלימות קשה בחוות גלעד באדיבות ועד מתיישבי השומרון.

כמדי חודש הנפיק גם השבוע, עו"ד פיני פישלר, איש תנועת 'אומץ' ויו"ר ועדת המשטרה בלשכת עורכי הדין, דו"ח תקופתי המסכם את ליקויי התנהלותה של המשטרה.

בראיון ליומן ערוץ 7 הוא מספר על הדו"ח המתפרס על פני 650 עמודים.

את הדו"ח שלו מכנה עו"ד פישלר 'משטרת לואי דה-פינס' ועותקים ממנו משוגרים למפכ"ל כמו גם לשר לביטחון פנים, לשרת המשפטים ולגורמים מרכזיים נוספים. מדובר בדו"ח ההולך ונבנה מחודש לחודש והעוקבים אחריו יכולים לזהות החמרה באופי האלימות המשטרתית המופנית כלפי אזרחים על לא עוול בכפם, קובע פישלר.

לדבריו הסכום אותו שילמה עד כה משטרת ישראל כפיצוי לאזרחים שהוכו לשווא, נעצרו לשווא, נורו בטייזר ללא סיבה ועוד עומד עד כה על כמאה מיליון שקלים והצפי הוא שדו"ח 2013 ילמד על שלושים מיליון שקלים ששולמו כפיצוי.

הדו"ח מגולל לפרטיהם מקרים המטופלים על ידי מח"ש, בוחן הכרעות בית משפט ותוהה לאן נעלמו תיקים שנשכחו מתודעת הציבור. לדבריו הדו"ח חמור כל כך והמענה לא יוכל להיות בפרסום כזה או אחר בציבור או בפני בעלי תפקידים אלא בועדת חקירה ממלכתית שתבחן את הפרשות כולן ולשם כך יזומנו מפכ"לים מהעבר כדוגמת קראדי, פלד ואחרים.

פישלר קובע בדבריו כי יש מקרים כמו במקרה התנהלות המשטרה בהם הופכת הכמות לאיכות, כלומר כמות התלונות המצטברות מעידות על איכותן. "אי אפשר לספוג עוד את כל המעללים הללו", אומר פישלר המספר על פרשייה הנחקרת היום ובה נחשד רב פקד בקבלת שוחד. "מדובר בדו"ח מזעזע שכל אזרח אובייקטיבי יאמר 'עד כאן. אי אפשר לספוג עוד את מה שקורה בארגון".

עם זאת מקפיד עו"ד פישלר שלא להגדיר את המשטרה כולה כארגון מושחת. לדבריו הוא עצמו אינו שש להשתמש במונחים גורפים אך "אם בעבר היינו עוסקים בתפוחים רקובים, כעת לא מדובר רק בארגזים או במכולות אלא במטעים שלמים".

בדבריו מספר פישלר על שיחות טלפון עלומות, אנונימיות וממספרי טלפון חסויים בהם מדווחים לו קציני משטרה על "פרשיות נוראות", כהגדרתו, אך אלה מעדיפים לשמור על עילום שמם מחשש שיבולע להם.

פישלר מזכיר את פרשת 'קרמשניט' שעוכבה דרגתו תקופה ארוכה ורק לאחר התערבות מבקר המדינה הושבה לו דרגתו אך הוא הועבר לכהן במכבה האש, כלומר "עולה כיתה אך לא בבית ספרנו". לטעמו מדובר בהתנהלות בלתי ראויה של המשטרה ומשמעותה עבור שוטרים וקצינים היא שהערך העליון הוא ש'לא להיות שטינקר'. לתפיסתו את קרמשניט ראוי היה להפוך למפקד מחוז או למפכ"ל ובכך להשרות את היושרה שהמשטרה מבקשת להשרות. "היה צריך לשאת אותו על כפיים ולומר שמדובר באדם אמיץ ומשום כך הוא מקבל דרגה ותפקיד, אבל שלחו אותו לכיבוי אש. ומה הוא עושה שם? כלום. למה? כי אין לו את היתרון היחסי. הוא לא מכיר את השפה שם".

פישלר מדגיש כי קיימים לא מעט קצינים במשטרה המעוניינים בשובו של קרמשניט לשורות הארגון אך מנגד יש העמלים כדי לטרפד את מינויו.

לגביו עצמו מספר פישלר כי אינו חושש מאיומים ומסתימת פיות. לדבריו דובר המשטרה מגיב לדבריו בראיונות בתקשורת עוד לפני שנשמעו הטענות ובכך הוא מעיד שאינו מתייחס לדברים ברצינות הראויה וההכרחית.

"כמשלמי מיסים אנחנו זכאים למשטרה טובה יותר, לשירות ישר, אבל המציאות היא שיש לא פחות משמונה מאות תיקי רצח פתוחים. מישהו שאל מה קורה איתם? אזרחים לא הולכים למשטרה להתלונן כי הם יודעים שלא יטופלו. כך נוצרת ירידה בנתוני הפשיעה. אני אומר למפכ"ל דנינו שאני אוהב את המשטרה יותר ממנו – לא יתכן שהוא יציג בכנס משטרתי נתונים ללא קשר למציאות. אומרים שרמת האמון של הציבור במשטרה עלתה אבל כל אחד מרגיש שזה לא נכון", אומר פישלר ומזכיר את אירועי ההדלפות, רצח הפרקליט, פיצוצי המכוניות ועוד.

"מתי בשישים ושש השנים האחרונות המשטרה יצאה בהודאה 'טעינו', 'פעלנו שלא כדין ואנחנו מתנצלים'? לא להסתפק בפיצוי, שיתנצלו", דורש פישלר.