הצעת חוק תבקש לאסור סיפוח ביו"ש ובבקעה

ח"כ חיליק בר מתכוון להעלות לדיון הצעת חוק שתאסור סיפוח חד צדדי של שטח כלשהו. זאת כתגובה לחוק הסיפוח של ח"כ רגב.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ט בטבת תשע"ד

הצעת חוק תבקש לאסור סיפוח ביו"ש ובבקעה-ערוץ 7
יוצא לסכל את כוונות רגב. חיליק בר
פלאש 90

סיעת העבודה אישרה פה אחד את הגשתו של "חוק שתי המדינות" של ח"כ חיליק בר לוועדת השרים לחקיקה, חוק המבקש לאסור סיפוח ביו"ש ובבקעה.

הדיון צפוי להתקיים בישיבת ועדת השרים ביום ראשון הקרוב. בעבודה רואים במהלך תגובה להצעת החוק של ח"כ מירי רגב ולקולות בימין הקוראים לספח חד צדדית את בקעת הירדן ואף מעבר לכך גם ביהודה ושומרון.

על פי ההחלטה יובא החוק להצבעה בכנסת כבר ביום רביעי שלאחריו. יצוין כי על ההצעה חתומים חברי כנסת גם מסיעות מרצ וש"ס.

הצעת החוק מבקשת "להבטיח כי עתידם של השטחים השנויים במחלוקת ביהודה, שומרון ועזה, יקבע רק בהסכמה ובמסגרת פתרון שתי מדינות לשני עמים".

בלשכתו של חבר הכנסת בר מסבירים כי העיתוי להעלאת החוק בא גם בעקבות הגעתו של ג'ון קרי לאזור ולקראת הנחת הסכם המסגרת, וגם "כתגובה לצעדים המסוכנים והקולות מהימין הקיצוני שקוראים לסיפוח חד צדדי של שטחים בבקעת הירדן וביהודה ושומרון, צעדים ומהלכים אשר בכוונתם להכשיל את ישראל במשא ומתן המדיני, לפגוע במאמציו של ראש הממשלה להביא לפתרון שתי המדינות, להעמיק את הקרע הקיים עם האמריקאים ולחסל סופית את פתרון שתי מדינות לשני עמים, שהוא הפתרון היחידי שיבטיח את עתידה של ישראל כמדינה יהודית, דמוקרטית וציונית".

יצוין כי את הצעת החוק גיבש חבר הכנסת חיליק בר יחד עם תנועת "קול אחד" ומומחים נוספים בתחום המדיני.

בר עצמו אומר כי "חוק "שתי המדינות" שיעלה ביום רביעי יאפשר אחת ולתמיד למפלגות הקואליציה להראות את נכונותם או אי נכונותם לבצע חקיקה היסטורית שתקבע אם הם בעד או נגד פתרון שתי המדינות. החוק לא פוגע בישראל בשום אופן ויש בו רק בכדי "לעודד" את ממשלת ישראל והפלסטינים להגיע לפתרון הסכסוך, אך ורק במסגרת של שתי מדינות לשני עמים, שכן כל פתרון אחר יהיה הרסני לעתידה וביטחונה ולמעמדה של ישראל. סיפוח חד צדדי של שטחים ע"י ישראל תהווה כידוע מכת מוות למשא ומתן ולמאמצינו להגיע לשלום במסגרת שתי המדינות וחוק זה הוא תשובתה הברורה של הרוב בכנסת החפץ בשתי מדינות אל מול "השגעת" הקיימת בימין לסיפוח חד צדדי".

עוד הוסיף ח"כ בר :"הימין של היום הפך לצערי בשנים האחרונות מהמחנה הלאומי למחנה הדו לאומי ויש במעשיו ובמהלכים שהוא מוביל, בכדי לגזור את דינה של ישראל להיות מדינה אחת לשני עמים, ובכך לחסל הלכה למעשה את עתידה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. זה יהווה את חיסולו של החלום הציוני והרוב היהודי שדרוש לו במדינת ישראל".

לטעמו של בר "סיפוחים חד צדדיים שיתרחשו טרם פתרון הסכסוך, ביננו לבין הפלסטינים, יש בהם כדי לחסל סופית את הסיכוי הקטן גם כך להגיע להסדר בין הצדדים בסבב הנוכחי".

סגנית השר ציפי חוטובלי הגיבה בחריפות להצעת החוק  ואמרה כי "ממשלות ישראל סיפחו בעבר את מזרח ירושלים ואת רמת הגולן בחוק, וללא בקשת רשות ממדינות העולם. המחוקק הישראלי הוא הריבון להחליט בסוגיה העקרונית של שלמות הארץ וכל ניסיון לצמצם את זכותה של הכנסת בעניין זה הוא מהלך אנטי דמוקרטי".