מעצר מאסר אזיקים כלא
מעצר מאסר אזיקים כלא Thinkstock

בדיון שהתקיים היום בכנסת הטיח נציב תלונות הציבור ביקורת חריפה בהתנהלותה של משטרת מעלה אדומים. זאת בתום בדיקת תלונתו של תושב העיר שקבע כי כבודו נרמס בידי שוטרי התחנה המקומית.

ראשיתה של הפרשה לפני כשנה וחצי כאשר נעצר תושב מעלה אדומים, נתי רום, בסמוך לביתו על ידי שוטרי משטרת מעלה אדומים. במכתב התלונה מתאר רום מסכת של מעשים שפגעו בכבודו ובזכויותיו אך התלונה המרכזית שהעלה הייתה שגם כשחקרו אותו וגם לאחר שהוכנס לתא העצורים הוא נותר אזוק בידיו וברגליו.

ח"כ אורית סטרוק, אז מנהלת ארגון זכויות האדם ביש"ע פנתה בתלונה למח"ש שהחליטה שאין במעשים עבירה פלילית והתלונה הועברה ליחידה לתלונות הציבור במשטרת ישראל ומשם לרפ"ק ירון שטרית קצין תלונות הציבור במחוז ש"י.

ההתחלה נראתה מבטיחה. לאחר מספר ימים קיבלו רום וסטרוק מכתב ובו מודיע שטרית כי קיבל את המכתב ויטפל בתלונה אולם לאחר כשבועיים ניסה בתירוצים שונים להימנע מבדיקתה. בתחילה טען כי על פי פקודת המשטרה אין לו סמכות לדון בעניין כי מתנהלת במקביל חקירה של רום. לאחר שסטרוק הזכירה לו כי האיסור מתייחס רק למקרים בהם התלונה עוסקת באותו נושא של החקירה המשטרתית, טען כי אין לסטרוק ייפוי כוח מנתי רום כדי לקבל את התשובה.

רק בעקבות פנייה לנציבות תלונות הציבור בדק שטרית את התיק והתייחס לבעיות שוליות אך התעלם מהתלונה המרכזית לפיה נכלא רום כשהוא אזוק. בימים אלו הגישה נציבות תלונות הציבור לח"כ סטרוק ורום את תוצאות בדיקתה הן של התלונה על התנהגות השוטרים והן על התנהלותו של קצין התלונות.

בנושא המעצר מותח נציב תלונות הציבור, עו"ד הלל שמגר ביקורת קשה וחושף כי "מחקירת מר רום עלה כי הוא אכן הוחזק ונחקר בהיותו אזוק ומהודעת החוקר עלה כי נהוג להחזיק עצורים כשהם כבולים גם כשהם נמצאים בתא סגור".

עו"ד שמגר מוסיף וכותב כי "הנציבות העירה למפקד מחוז ש"י ולראש היחידה לביקורת ותלונות הציבור במשטרה כי החזקת אדם כבול בתא נעול כעניין שבשגרה אינה מידתית וכי על המשטרה לבחון סוגיה זו, לקבוע את הנסיבות שבהן מותר להחזיק חשוד או עצור בתא סגור כשהוא כבול, את החובה לשקול מעת לעת אם ניתן לשחרר את העצור מהכבילה ולהנחות את השוטרים בהתאם, לרבות בדבר החובה לתעד את האירוע, משכו ואת נחיצותו".

בעניין זה הודיעה ח"כ אורית סטרוק כי תפעל לקביעת דיון מהיר בוועדת הפנים של הכנסת על מנת לברר האם הנוהג רווח גם בתחנות משטרה אחרות, מהם הנהלים בנוגע לאיזוק עצור כשהוא בתא מעצר ותקדם חקיקה במקרה הצורך. ח"כ סטרוק: " לפי הבדיקה הראשונית שלי החוק והנהלים באמת לא מתייחסים למקרה כזה. בשב"ס לעומת זאת, יש תנאים מאוד מאוד מגבילים לגבי איזוק של אסיר בתוך התא והוא מאושר רק במקרים קיצוניים ודראסטיים. קל וחומר שבמקרה של עצור או נחקר שהוא בחזקת חף מפשע הנהלים צריכים להיות מגבילים לא פחות. אנו נבדוק גם האם הנוהג הזה, שפוגע באופן קשה בזכויות האדם, מתרחש גם בתחנות משטרה נוספות".

לגבי התנהלות קצין תלונות הציבור במשטרה הצביע הנציב על דפוס חוזר של התנערות מבדיקה יסודית של התלונות בזמן אמת למרות הערות חוזרות ונשנות: "יצוין כי הנציבות העירה ליחידת תלונות הציבור של המשטרה לא אחת שיש לבחון כל תלונה וטענה לגופה וגם כאשר תלונה קשורה לעניין שנמצא בחקירה יש לשאוף ולהפריד בין טענות אשר אין מניעה לבררן גם כשמתקיימת חקירה לבין טענות אשר לגביהן יש צורך להמתין להחלטה בתיק הפלילי. הנציבות הצביעה בעבר לפני ראש ית"צ הקודם על הצורך בנקיטת פעולות להטמעת העניין בקרב הקצינים מבררי התלונות".

סטרוק הגישה יחד עם ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) הצעת חוק לתיקון חוק מבקר המדינה שנותן 'שיניים' לנציבות, ולפיה עובד מבוקר שלא יתקן את התנהלותו בעקבות הערות הנציבות ויחזור שלוש פעמים על התנהלות לקויה יועמד לדין משמעתי.

ח"כ סטרוק אמרה "המצב הנוכחי, בו נציבות תלונות הציבור חושפת ליקויים מעירה עליהם מצד אחד, ועובדי המדינה המבוקרים ממשיכים בשלהם מצד ני, בלתי נסבל וחייה לבוא על תיקונם. לא יתכן, שהביקורת זועקת והשיירה עוברת".

במשטרת מחוז ש"י הגיבו לטענות וקבעו כי "טרם הסתיימה הבדיקה בנושא. אם יימצאו ליקויים, הם יילמדו ויופקו לקחים בהתאם". עם זאת הוסיפו וטענו במשטרת המחוז כי "מרבית טענותיו של המתלונן נבדקו ונמצאו לא מוצדקות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו