הכנס ה-17 ליצירה צעירה בחמ''ד

אירוע השיא של תחרות פרסי הגמר למגמות התקשורת והקולנוע בחינוך הממלכתי דתי התקיים היום (ה') בסינמטק בירושלים.

לכנס שמתקיים זו השנה ה-17, הגיעו למעלה מ-400 בוגרים תלמידים ומורים ממגמות התקשורת והקולנוע מכל מוסדות החמ"ד בארץ.

המנצחות הגדולות הן בנות האולפנה לאומנויות בירושלים שגרפו את שני המקומות הראשונים עם הסרט העלילתי הטוב ביותר "בוקר בריאות" המבוסס על ספרו של אתגר קרת, והסרט הדוקומונטרי הטוב ביותר "מקום לכולנו" המספר את סיפורה של חן ניזרי, חולת ה-CP שהופכת את המגבלה שלה לאתגר.

את הפרסים העניקו להן הרשות השניה לטלויזיה ולרדיו ובית הספר הגבוה לקולנוע "מעלה".

במהלך היום התקיימו פאנלים שונים עם יוצרים, בימאים, תסריטאים ושחקנים ביניהם במאי 'מקימי' רם נהרי, יוצר הסדרה 'שטיסל' אורי אלון, שיבי פרומן יועץ שר החינוך ושחקן ב'מקימי', הרב מרדכי ורדי רב בית הספר הגבוה לקולנוע מעלה וראשי החמ"ד. במקביל התקיים יום למידה למפקחי החמ"ד שנחשפו דרך הסרטים ויוצריהם לעולמם הפנימי של הנוער ולדברים שמעסיקים אותו.

הנושאים הבולטים שעלו לדיון במהלך היום, הם עבודת ה' והמתח שבה, היחס לחיצוניות וצניעות, יחסי הורים-ילדים והשפעה חברתית ותרבותית על העולם הפנימי.

"היום הזה בכל שנה הוא מרגש מאוד. מדובר באלפי בוגרים שמתחילים את דרכם במגמות הקולנוע בתיכון ומשתלבים מאוחר יותר בתעשיה ומגיעים לדרגים בכירים", אמרה מפמ"רית אומנות בחמ"ד, רויטל שטרן. "לכל אחת מהתחרויות לאורך השנים היה אופי שונה. הסרטים מייצגים כל שנה את הלך הרוח בקרב הנוער ומה שמעסיק אותו.

"השנה היתה מגמה ברורה של עיסוק בחיפוש זהות בקרב היוצרים. ההשפעות התרבותיות על עולם הנוער הן חזקות מאוד, וניכר מהסרטים שיש התמודדות חזקה מאוד עם המתח בין עולם התרבות החילוני לזה הדתי, פער גדול בין קודש לחול ונסיון 'לזגזג' בין עולמות", הוסיפה שטרן.

במושב שעסק בבני נוער ש'יושבים על הגדר' ומתמרנים בין מספר עולמות, הוקרנו סרט של תיכון פלך בירושלים- "וביניהם" וכן הוקרן הסרט של הישיבה התיכונית נווה שמואל- "בין הנסתר לנגלה".

היוצרים דיברו על הקושי בעבודת ה', התמרון בין בית המדרש לעולם החול שכולל סרטים, בילויים שונים ומוזיקה הגורמים לתחושת פיצול אישיות תרבותי.

במושב נוסף שהתקיים, בו הוקרנו הסרטים "אנו מתירין" של אולפנת עפרה ו"עת ספוד ועת רקוד" של הישיבה התיכונית נווה שמואל,  ניכר היה כי הנוער מחפש קשר אמיתי ודיאלוג פנימי עם ההורים.

"במרכז הסרט 'אנו מתירין' של אולפנת עפרה עומדים שלושה בני נוער שבוחרים בכיוון שונה משל הוריהם והביקורת של ההורים והמחנכים על ההתנהלות של אותו נער או נערה היא חריפה למדי. הדבר שנאמר שם בצורה הברורה ביותר הוא- 'אנחנו מחפשים קשר אמיתי, חיבור, דיאלוג כנה'. זה מאפשר לנו כמחנכים להתחבר לעולמם הפנימי של תלמידנו ולהבין מה קורה אצלם" אמר המפקח על לימודי התקשורת בחמ"ד, שי ולדמן.

"היום הזה העניק לנו כמחנכים כיווני מחשבה אחרים וחדשים שיובילו לשיח חינוכי ברמה נוספת. סרט הוא כלי חזק המייצג את עולמם הפנימי של הנערים שניתן דרכו ללמוד בצורה האותנטית ביותר שיכולנו לבקש".סיכמה סגנית ראש מנהל החמ"ד, מיכל דה-אהן.

בערוץ 7 החליטו להעניק את הפרס ע"ש אדיר זיק לסרט "אנו מתירין" של אולפנת עפרה. ברכות לזוכים!

צילום: מוקי שוורץ
צילום: מוקי שוורץ
צילום: מוקי שוורץ
צילום: מוקי שוורץ
צילום: מוקי שוורץ
צילום: מוקי שוורץ
צילום: מוקי שוורץ