נצח יהודה
נצח יהודה הלל מאיר

ביום שני קיבל סא"ל תלם חזן, מפקד גדוד 'נצח יהודה' המוכר יותר כנח"ל החרדי, את פרס הרמטכ"ל, היוקרתי ביותר בצה"ל. כשמשוחחים עם סא"ל חזן, נשמע כאילו בשבילו מדובר בסך הכול בעליית מדרגה מתבקשת אחרי שקטף עם הגדוד שלו שורה ארוכה של פרסים, בהם פרס החינוך, פרס הקצח"ר ופרס אגף הטכנולוגיה.

שיאני הלוחמה בטרור

ההגדרה הרשמית לסיבת הזכייה היא "הישגים יוצאי דופן ויצירתיות". ההסבר נשמע הרבה יותר דרמטי. "פרס הרמטכ"ל כולל כמה קטגוריות שבהן בחנו אותנו. הבולטות הן הפן המבצעי, הבטיחותי והיוזמות שהגדוד ביצע והשפיע בהן על הצבא. בתחומים האלה הגדוד הצליח לעשות דברים ייחודיים", מספר חזן.

"בתחום המבצעי, מדובר בגדוד היחיד בצה"ל שאחראי על שתי ערי טרור – ג'נין וטולכרם. למרות הפריסה הרחבה הזו, החיילים מגיעים להישגים מרשימים מאוד. מדובר בין השאר בהיתקלויות עם מספר המחבלים הגבוה ביותר לגדוד בצה"ל - ארבעה עשר, כאשר שבעה מהם חוסלו ושבעה אחרים נפצעו", אומר חזן בסיפוק.

חזן מוסיף ומספר על הישגיהם המבצעיים של חייליו: "זהו הגדוד היחיד שנתקל במחבלים במהלך מבצע עמוד ענן. המקום היחיד שבו הייתה היתקלות היה גזרת רמת הגולן", הוא נזכר. "היינו באימון ברמה וכשהתחיל המבצע הוקפצנו והחלפנו כוח אחר. בתקופה הזו ירו עלינו מהצד הסורי, השבנו באש ויחד עם מח"ט 474 תכננו מבצע משולב שלנו עם כוחות שריון ותותחנים. פגענו בשלושה מחבלים וקיבלנו על כך אות הצטיינות מחטיבת כפיר". תחקירי המבצע ההוא הוצגו בפני אלופי פיקוד הצפון והמרכז ובכנסי מג"דים.

גם בשגרה מציג הגדוד שלו נתונים מרשימים: "בגלל המורכבות של הגדוד ובגלל גודל הגזרה וערי הטרור שבאחריותנו, כמעט כל לילה יש לנו פעילות. בתקופה האחרונה מצאנו כלי נשק במספר גדול מאוד גם בהשוואה לגדודים אחרים, מסכינים בגדלים שונים ועד אקדחים וכלי נשק אחרים. איתור כלי נשק נחשב לאתגר מאוד מורכב ומקצועי והצלחנו בו".

כשהוא מזכיר את שגרת הגדוד שלו, לא שוכח סא"ל חזן גם את פרס הבט"ש (ביטחון שוטף) שגם אותו הוסיף לארון הגדודי. "בתחום חדירת מחבלים וכדומה הצלחנו להוריד את רף הטרור בגזרתנו כמעט לאפס, כך בחדירות של הגדר וכך בזריקת אבנים. מדובר בהישגים שנחשבים לחסרי תקדים".

את פרס הרמטכ"ל מקבל גדוד 'נצח יהודה' גם על יצירתיות והשפעה על כלל הצבא. "הגדוד יצר לא מעט יוזמות בתחומים שונים, מתחום החינוך, תחום הכושר הגופני, התחום המבצעי וניהול הידע. בתחום הכושר הגופני אנחנו מקיימים מרוץ לזכר הנופלים מהגדוד. מדובר באירוע שלא קיים בצבא".

חזן יזם גם בחנים מיוחדים שזכו להערכה רבה בפיקוד הצה"לי הגבוה, שכעת מבקש להעתיק את המהלך גם לגדודים אחרים. בוחן אחד הוא 'בוחן לוחם נצח' שאותו עובר כל חייל, מהמג"ד ועד אחרון החיילים. "מדובר בבוחן ייחודי שכולל ריצת ניווט בתוך יישוב, ריצה עם ציוד מלא וירי. הבוחן הזה הוא למעשה התנאי להיות לוחם בגדוד", מספר חזן.

הבוחן השני הוא 'בוחן קומנדו' הכולל שבוע אינטנסיבי של ניווטים, תנועה עם משקל כבד על הגב, ניווטים בכפרים, בוחן לוחם ולילה לבן. גם את הבוחן הזה שוקלים אנשי קצין חי"ר ראשי להפוך לבוחן צה"לי.

את פרס הרמטכ"ל קיבל חזן חמישה ימים אחרי שקיבל בשם הגדוד שלו את פרס אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, פרס שהגיע אחרי פרס הבטיחות על הישגים משמעותיים שהציבו את חיילי הגדוד במקום הראשון בתחום הבטיחות. אם לא די בכך, קטף הגדוד גם את פרס הקצח"ר לאחר שהגיע להישג מרשים עם הציון 95 בתחומי המוכנות למשימות ביטחון שוטף. "בדקו את החיילים, הסיורים, העמדות, הפקודות, הרכבים, המחנה. הקפיצו את הגדוד לבחון תפקוד והגענו לציון שכמעט אין לו תקדים בצבא".

"מפקדים עם יהלום ביד"

יוזמותיו של סא"ל חזן לא נעצרו בתחום המבצעי. כאשר זיהה קשיי שפה אצל חלק מחייליו שהגיעו מחו"ל, ולא רק אצלם, יזם הקמת אולפנית שבה חיילים מלמדים חיילים עברית. בשבילו מדובר גם בצורך מבצעי, לאחר שהבחין בקושי של חלק מהחיילים בהבנת הפקודות. על כך קיבל הגדוד פרס חינוך.

"זכינו להגדיל את מספר היוצאים לקורס מ"כים ויש לנו בכל קורס מצטיינים מהגדוד. יש לנו מפק"צים בבה"ד 1, והוצאנו לקורס קצינים את המספר הגבוה ביותר מחטיבת כפיר", מוסיף חזן ומונה את הרשימה שבאמתחתו. "יש כאן פוטנציאל עצום, שאם מחברים אותו לצד התורני מגיעים להישגים".

לחזן ברור שיש בחיילים שלו וברקע האישי שלהם משהו מיוחד שאיתו קל יותר להגיע להישגים הללו: "אלו חיילים שהגיעו מתוך התנדבות. הרי מדובר בחיילים חרדים שאם היו רוצים היו יכולים שלא להתגייס, אבל הם עשו מעשה שרובנו, ואולי גם אני, לא היינו עושים. הם עזבו משפחה, חלקם לא מכירים את האחים שלהם, לחלקם אין לאן לחזור. הם הגיעו לגדוד אחרי תהליך ארוך שהוא בראש ובראשונה תהליך פנימי ואחר כך גם חברתי, והפכו ללוחמים. חייל כזה מגיע עם מטען אישי גדול מאוד ועם עוצמה אדירה. כשמחברים לזה מפקדים טובים שמבינים שמה שיש להם ביד זה יהלום שצריך לשמור עליו ומדובר ברווח אדיר לעם ישראל, השילוב הזה מניב הישגים מדהימים. יש לי כאן חיילים שהגיוס לצבא ניתק אותם מהמשפחה שלהם. אמנם יש בחברה החרדית תהליך של הכרה בגיוס ובגדוד, אבל יש כאלה שעדיין קשה להם עם הגיוס של הבן ואין לבן לאן לחזור. המפקדים מבינים שחייל כזה הוא עוצמה. יש כאלה שלוקחים את החייל לשבתות וחגים אליהם הביתה. חייל שלוקחים אותו הביתה, מגיעים אליו לביקור בית ומתייחסים אליו - ייתן את הכול ומעבר לכך. הוא יהיה איתך באש ובמים. זה מה שגורם לחיילים לעשות יותר ממה שעושים אחרים".

"דמות המופת שלי היא דוד המלך שידע לחבר את ספר תהילים, להיות גדול תורה ולהילחם את מלחמות ישראל. כשמחברים את שני הדברים האלה מגיעים להישגים. זה הסוד של החיילים – רוח ההתנדבות ומפקדים מעולים שמטפלים בחיילים בצורה טובה", הוא אומר ומספר על מפגש עם אלוף פיקוד המרכז, ששאל אותו איך מסתדרים חייליו עם גזרה ארוכה ומורכבת כל כך.

"אמרתי לו שנשים קיסמים בעיניים ונעמוד במשימה. ברור לי שאלו החיילים והמפקדים ולא אני. אלו חיילים שמבינים שלמרות הקושי מדובר בגזרה מורכבת שבה בכל לילה יש פעילות. כמעט כל אירועי הטרור האחרונים בגזרת איו"ש יצאו מכאן. מדובר במחבל מצומת תפוח, ברוצח שרצח את עדן אטיאס, ברוצח שרצח תושב מיצהר. כל האכזריים האלה יצאו מגזרת טולכרם וג'נין. כדי לעמוד במשימות הללו צריכה להיות הרבה מאוד רוח לחימה".

כשהוא נשאל אודות התנגשויות בין חיילים למפקדים על רקע הלכתי, מדגיש סא"ל חזן כי כמעט כל אותן תלונות שהגיעו לכותרות אירעו מחוץ לגדוד שלו. "הצבא מאוד רתום לגדוד ורוצה בהצלחתו. הקצינים הבכירים ביותר רוצים בהצלחה ומסייעים. אמנם עדיין יש דברים שנמצאים בשלבי בנייה, בעיקר כשיוצאים לקורסים בחוץ, אבל הרצון של מפקדי הקורסים הוא שיגיעו אליהם חיילים מהגדוד. היינו במפגש אצל הנשיא עם עוד קבוצות חרדיות שהתגייסו. הנשיא שאל על הבעיות הללו ומי שענה לו לא היה שייך ל'נצח יהודה'. יש עמותת רבנים שמלווים את הגדוד. יש לגדוד רב מאוד מוצלח. יש לחיילים מעטפת תורנית והם יוצאים חזקים".

כיום מפקדי הגדוד בפלוגות הלוחמות כולם שומרי מצוות, אומר חזן, בעצמו בוגר ישיבת ההסדר בחיספין. הוא מסביר את הצורך בשפה מוכרת ובהבנת אורח חייו של החייל, שלראשונה יוצא אל העולם הגדול ולעיתים הצבא הוא צוהר ההצצה שלו החוצה. "בסופו של דבר השפה היא אותה שפה. הספר שמלווה את הגדוד הוא ספר 'חפץ חיים'. אני לומד אותו עם המפקדים בכל יום ראשון וחמישי. אני מעניק אותו עם הקדשה לכל קצין חדש בגדוד, דתי או לא דתי. כשהשפה נקייה אחידה ומשותפת, הדבר מסייע להגיע להישגים טובים יותר".

מבצעי, תורני, לוחם

אוזנו של חזן לא מפספסת גם את הטענות לפיהן הגדוד שלו אינו באמת חרדי אלא חרד"לי. את הטענות הללו הוא דוחה בביטול. "אני מזמין את כולם לגדוד. כל מי שאומר את הטענות הללו לא מבין כלום. אני לא מסתכל על צבע הכיפה וגודל הכיפה. לא בדקתי ולא מתכוון לבדוק. אני מסתכל על הלב. מעבר לכך, יותר משמונים אחוזים מחיילי 'נצח יהודה' הם מבתים חרדיים ומחינוך חרדי. כל אמירה אחרת לא אחראית ולא מעוגנת בעובדות".

ומה לגבי סערת הרחוב החרדי נגד הגיוס? כאיש צבא הוא מקפיד שלא להיכנס לפינות פוליטיות, ומשוכנע שגם החיילים שלו חשים כמוהו. "החיילים שלי עובדים מאוד קשה ואין להם זמן להתעסק בזה בגלל המורכבות של התפקיד והגזרה. אני לא פוליטיקאי, בתפיסה שלי אהבה מביאה אהבה והצלחה מביאה הצלחה. המשימה שלי היא שהגדוד יצטיין ויצליח, ואם זה מה שיהיה אנשים יבואו כי אנשים רוצים להצטרף למקום מצליח".

בימים אלה שוקלים בצמרת הצבא לפתוח גדוד נוסף. חזן רואה בכך תשובה לכל מי שהעלה בעבר חששות מסחף דתי של הצבא בעקבות הגדוד החרדי, שהלך ותפח לממדים מרשימים. "אני גאה בכך שחושבים להקים גדוד חדש כי המשמעות היא שהגדוד הראשון, זה שנשא את הדגל, מצליח. כל מי מגיע ורואה את הגדוד מבין שהוא מבצעי, לוחם ותורני, ואין שום פגיעה אלא רק תוספת חוסן ויכולת".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו