הרב משה הגר
הרב משה הגר פלאש 90

איגוד המכינות הקדם צבאיות סירב לקבל תרומות של מיליוני שקלים מהקרן לידידות. כך דווח בעלון השבת "שביעי".

נציגי הארגון הפילנתרופי פנו לאחרונה לאיגוד המכינות והציעו לתמוך בהן כלכלית, אך אלו האחרונים סירבו בנימוס והודיעו כי לא יקבלו את התרומה. קודם להחלטה נוצרה מחלוקת בין המכינות הדתיות וחילוניות וראשי האיגוד החליטו שלא לקבל את הסיוע.

"לא הסכמנו לקבל כסף מהקרן של אקשטיין", מספר הרב משה הגר, ראש המכינה הקדם הצבאית ביתיר. "אני מניח שיש מכינות שמקבלות תרומות באופן פרטי אך כגוף לא יכולנו לקבל מהם כספים כי היו מכינות שלא רצו את התרומות שמגיעות מהקרן לידידות". גורמים במכינות סיפרו כי הקרן לידידות בחרה בשל כך לצמצמם את תרומותיה למכינות פרטיות.

"לדעתנו", אומר ראש מכינת יתיר, "מדובר בכסף שמקורותיו אינם ראויים בעינינו ולכן כאיגוד לא רצינו לקבל את הכסף".

תרומות הקרן לידידות מגיעות מקרנות וארגונים נוצריים בעולם, בעיקר "נוצרים אוהבי ישראל". מטרת התרומות לפי הגדרת הקרן היא בין היתר "קידום ההבנה בין יהודים לנוצרים אוהבי ישראל ובניית גשרים בין העולמות".

ראש ישיבת "עטרת כהנים", הרב שלמה אבינר, אמר כי אין לקבל כספים מארגונים המקבלים כספים מנוצרים אוהבי ישראל כולל הקרן לידידות. כמו כן, בית הדין של הרב דב ליאור פסק בעבר נגד קבלת תרומות מארגונים נוצריים.

הקרן לידידות מסרה בתגובה: "הקרן תמכה בשנים האחרונות במספר מכינות קדם צבאיות המשלבות בשורותיהן צעירים מאוכלוסיות מוחלשות שונות בהיקף של כעשרה מיליון שקלים בשנים 2012-14. במסגרת שינוי בתכנית האסטרטגית של הקרן לשנים הבאות החלטנו להשקיע את כספי הקרן באפיקים אחרים בהם נשפיע באופן עמוק ומשמעותי על חייהם של עשרות אלפי אנשים הנמצאים במצוקה. נכון להיום הקרן ממשיכה לתמוך במספר מצומצם של מכינות המיועדות לצעירים עולים חדשים".