ליברמן: "הגבול העתידי יעבור בכביש 6"

שר החוץ נאם בפני נציגי שגרירויות זרות ואמר כי הוא תומך בהסדר מדיני כולל ואמיתי, גם עם כל הספקנות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ד' בשבט תשע"ד

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן
צילום: פלאש 90

שר החוץ אביגדור ליברמן, התייחס היום (ראשון) למאמציו של מקבילו האמריקני, ג'ון קרי, לקידום המשא ומתן עם הפלסטינים.

"אני רוצה להביע הערכה אמיתית למאמציו של קרי בעיקר בעמדות בנושא סידורי הביטחון ומדינה יהודית", אמר ליברמן בנאום בפני נציגי שגרירויות במשרד החוץ בירושלים. "כל הצעה אלטרנטיבית שישראל תקבל מהקהילה הבינלאומית תהיה פחות טובה לנו מהצעת קרי", הוא אמר.

"אני תומך בהסדר מדיני כולל ואמיתי, גם עם כל הספקנות שיש בליבי", אמר שר החוץ וציין כי ההידברות עם הפלסטינים חשובה, גם כשלא סומכים זה על זה. עם זאת, הוא הציב תנאים ברורים לתמיכה הזו. "כשתהיה מדינה פלסטינית היא תקלוט מאות אלפי פליטים מסוריה ולבנון, כי הן יגרשו את הפליטים הפלסטינים משטחן. ללא חילופי שטחים ואוכלוסיות לא אתמוך בהסכם שלום. זה יהיה התנאי הבסיסי שלי והבהרתי את זה לקהילה הבינלאומית", הוסיף.

הוא הסביר כי לא יהיה מדובר ב'טרנספר': "זה לא כמו התנתקות, במקרה של חילופי שטחים, אף אחד לא מגורש. רק הגבול יזוז לכיוון מה שהיום פחות או יותר כביש 6".

ליברמן הוסיף "אני לא אסכים לשום זכות שיבה לתוך מדינת ישראל, גם לא לאדם בודד אחד. כי עצם שמירת האופציה הזאת, גם אם באופן תיאורטי או באופן מצומצם תביא בסופו של דבר את כל הלחץ לנקודה הזו. אני לא בטוח שהממשלות הבאות יהיו עמידות בפני לחץ חיצוני".

"צריך להבין שמאז החתימה על הסכמי אוסלו, יותר מ- 10,000 פלסטינים עברו להתגורר במדינת ישראל על בסיס עקרון של איחוד משפחות, ולתוך יו"ש הגיעו יותר מ- 100,000 איש בעיקר מירדן ומדינות ערב אחרות. מתוכם קרוב ל – 50,000 מדינת ישראל הסכימה להלבין, קרי הסכמנו לתת להם תעודות זהות פלסטיניות והם אכן מימשו את זכות השיבה שלהם לתוך יו"ש ועוד כ- 50,000 נמצאים שם מבלי שהסכמנו להלבין ולתת להם ת.ז. בדקתי את הנתונים הנ"ל מול מערכת הביטחון, וזו תמונת מצב".

לדברי השר ליברמן חשוב לחשוב לא רק על חתימת ההסכם, אלא מה יקרה יום למחרת. איך תשפיע הזיקה בין מדינה פלסטינית עצמאית לערביי ישראל, שגם מגדירים את עצמם כפלסטינים. "כשאני מדבר על מחרת היום, תדמיינו שיש מדינה פלסטינית עצמאית, שלא צריכה לשאול את הסכמתנו לקלוט את הפלסטינים בשטחה והיא סוברנית להנפיק תעודות זהות פלסטיניות כראות עיניה, מה יקרה? היום ביו"ש מתגוררים 2.4 מיליון פלסטינים. בירדן מתגוררים 2,034,641 פלסטינים, בלבנון חיים 441,543 פלסטינים ובסוריה 449,189 פלסטינים. קרי מחוץ ליו"ש ועזה מתגוררים כמעט 3 מיליון פלסטינים שרובם מיד עם הקמת מדינה פלסטינית ירצו לבוא ליו"ש".

לדבריו "לא יבואו לכאן פלסטינים שהצליחו להסתדר בערב הסעודית או במפרץ, אבל מסוריה ומלבנון לא רק שירצו לבוא אלא שהשלטונות פשוט יעיפו אותם באותו רגע מחוץ לגבולות מדינתם. הם רק מחכים לאותו יום.  הם גם לא מסתירים את כוונתם ברגע שהפלסטינים יקבלו עצמאות. לא ישאירו להם שום אופציה, שום אלטרנטיבה, פשוט יעמיסו על כלי רכב וישלחו אותם לכאן".
 
"בואו נחשוב עוד צעד אחד קדימה. האם כלכלת יו"ש שזו לא כלכלת שוויץ או נורבגיה, יכולה לקלוט 3 מיליון פלסטינים נוספים? היכן יתגוררו? מה יאכלו? היכן יעבדו? וכיצד זה ישפיע על מדינת ישראל?
המסקנה שלי מכל מה שקרה באזורנו, גם בלוב וגם בעיראק, שתמיד חייבים לחשוב מה יקרה למחרת היום", ציין שר החוץ.