"בודדים מתייצבים לעבודה"

סמנכ"ל משאבי אנוש ברשת ישרוטל מציין כי למלונות אין תחליף למסתננים. "ישראלים לא מוכנים לעבוד במקצועות הללו גם בשכר כפול".

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ה' בשבט תשע"ד

"בודדים מתייצבים לעבודה"-ערוץ 7
בתי מלון בים המלח. אילוסטרציה
פלאש90

שביתת המסתננים מורגשת היטב בענף המלונאות, אשר מתבסס כמעט אך ורק על מסתננים בכל מקצועות הניקיון במלונות באילת ובים המלח.

סמנכ"ל משאבי אנוש ברשת ישרוטל, דוד בלום, מציין בראיון לגלי צה"ל כי במלונות הרשת מועסקים כ-600 עד 700 עובדים מסתננים מאפריקה שהם כ-15 אחוז מכלל עובדי הרשת.

לדבריו, "העובדים הללו מועסקים בכל מקצועות ניקיון, מנקים, חדרנים, שוטפי כלים, מנקי שטחים ציבוריים".

בלום מציין כי הרשת כולה מתנהלת במתכונת חירום הכוללת שימוש בכלים חד פעמיים והפניית עובדים ממקצועות אחרים למילוי מקום העובדים המסתננים, מה שגורם לפגיעה ברמת השירות הכללית.

בלום מדווח, כי העובדים המסתננים נענו לקריאה לשבות, "בודדים מתייצבים אבל זה זניח".

מעמדם של העובדים מוסדר באופן חלקי, "הם עובדים עם היתר שהיה שבית המשפט קבע שהוא כמו היתר עבודה. אלו שיקבלו הפניה למתקן השהיה בחולות לא יועסקו על ידינו".

באשר לבעיה בכללותה אומר בלום, כי "יש את ההיבט שאני לא יכול להשתחרר ממנו וזה המענה שהם נותנים לנו, למצוקה של שנים בתחומי הניקיון. מאז שהממשלה חסמה את האפשרות להביא עובדים זרים לעבודה במקצועות הללו התחיל טפטוף המסתננים מאפריקה".

עם זאת, בלום איננו מתיימר לדעת האם מדובר בפליטים או במהגרי עבודה, "אני לא יודע מה הרקע להגעה שלהם לכאן, האם הם מהגרים, מבקשי עבודה. זה לא יהיה הוגן שאני אגיד לך בוודאות מה המצב שלהם שם. יש לנו לא מעט אנשים שחוזרים לארצם".

לטענת בלום, "הפתרון ההוא להכיר בהם כעובדים זרים. אין מנוס מהעסקת עובדים זרים במקצועות הניקיון באילת ובים המלח. הערים לא מסוגלות לספק לנו את העובדים במקצועות הללו. יש מעט מאוד שמוכנים. קשה מאוד לשכנע עובדים ישראלים לעבוד במקצועות הללו ובשום הצעת שכר הם לא מוכנים. הסכמנו בעבר לתת לעובדים במקצועות הניקיון שכר כפול והתוכנית הניבה עובדים בודדים בלבד".