יעלון. הבוקר
יעלון. הבוקר צילום: אריאל חרמוני - משרד הביטחון

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, ביקר הבוקר (שלישי) בפיקוד המרכז וביחידת דובדבן והתייחס למו"מ המדיני ולסוגיות נוספות.

יעלון פתח ואמר, כי "כבר התחילו להגדיר אותי כאגוז קשה לפיצוח אז בנוגע לביטחון של מדינת ישראל אני הולך להיות אגוז קשה לפיצוח".

יעלון הבהיר עוד, כי "אנחנו עוסקים כעת בניסיון להגיע למסגרת להמשך מו"מ לתקופה שהיא מעבר לתשעה חודשים, שהיה מי שחשב שנגיע בהם להסכם קבע. אנחנו לא עוסקים בהסכם מסגרת אלא במסגרת למו"מ, להמשך המו"מ לתקופה יותר ממושכת. מה שברור זה שיש פערים גדולים, הם לא חדשים, אבל האינטרס שלנו הוא בהחלט להמשיך את המו"מ ולהמשיך לפעול כדי לייצב את המצב".

"לב הסכסוך הוא אי הנכונות שלהם להכיר בזכותנו להסכם כמדינת הלאום של העם היהודי באיזה שהם גבולות. על הדברים האלה אנחנו עומדים, זה כל הזמן בא לידי ביטוי, גם בעמדה המדינית, גם בעמדה הביטחונית", הדגיש יעלון.

יעלון העריך כי הסלמה בשטחי יו"ש תיתכן אך לא ביוזמת הרשות הפלסטינית, "יש גורמים אחרים. חמאס היה מאוד רוצה שתהיה הסלמת טרור בשטח. ג'יהאד אסלאמי פלסטיני שנתמך על ידי איראן היה מאוד רוצה שתהיה הסלמה בשטח. וגם יכולות להיות התפתחויות שנובעות ממה שראינו כתופעה בחצי השנה האחרונה וקראנו לה פיגועי אווירה. בפגועי אווירה לא צומחים בחלל ריק, למרות שאנחנו לא מזהים שלראש הרשות יש אינטרס להביא להסלמה בשטח. אבל התקשורת הפלסטינאית וגם הרטוריקה שלו בהחלט גורמות בסופו של דבר להסתה ולהחלטה של בודדים ללכת ולבצע פיגוע".

"הקלות הבלתי נסבלת של לרצוח יהודי גם כשאירוע מתחיל כאירוע פלילי, כמו במחנה ברוש בבקעה שבו נרצח שריה עופר ז"ל, או שניים שהולכים לנסות לגנוב נשק בפסגות ופוגשים ילדה בת תשע. הקלות הבלתי נסבלת של לדקור ילדה בת תשע. או מישהו שמחליט להיכנס לאוטובוס בעפולה ולרצוח חייל כי הוא שם בהזדמנות. אלה דברים שיכולים לגרום להסלמה. תפקידנו ותפקיד הצבא ותפקיד הפיקוד כאן זה לפעול גם כנגד התופעות האלה, בוודאי כשזה קורה להביא למעצר ולהעמדה לדין של מי שביצע פיגוע מהסוג הזה", הוסיף יעלון.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו