לוחם דורש פיצויים, "ראיתי מראות קשים"

לוחם בחטיבת גולני טוען בתביעתו נגד משרד הביטחון כי לא הצליח להתאושש מהמראות הקשים שחווה בשדה הקרב ודורש פיצויים.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ז' בשבט תשע"ד

צה"ל נכנס לעזה במבצע עופרת יצוקה
צה"ל נכנס לעזה במבצע עופרת יצוקה
צילום: פלאש 90

לוחם מחטיבת גולני שנפצע במהלך מבצע "עופרת יצוקה "ברצועת עזה תובע את משרד הביטחון לאחר שלטענתו לא הצליח להתאושש מהמראות הקשים שחווה בשדה הקרב. 

מדובר בלוחם, בן למשפחה מרובת ילדים ולאם חד-הורית שנולד באתיופיה ועלה לארץ בשנת 1991.

"רציתי להיות לוחם", כתב ד' בתצהיר. "הייתי עד לפציעות קשות של חבריי מרסיסים...ראיתי מול עיניי את החיילים נהרגים ואחרים שהיו רחוקים יותר פצועים וזועקים לעזרה. באחד מימי הלחימה נפגעתי מפגיעה ישירה של פצמ"ר. סבלתי מחתכים בכל גופי ומהשלכות ההדף. למרות פציעתי, קמתי על רגליי וטיפלתי בחבריי שכן החובש היה רחוק מאיתנו. חבשתי אותם מכל הרסיסים שחדרו לתוך גופם עד שיבוא הצוות הרפואי לחלץ אותם".

לדבריו, בקשותיו לעבור מהגדוד בו שירת - נענו בשלילה ומצבו הדרדר. לטענתו, היום הוא סובל מנדוני שינה, חוסר תאבון ואף חשב לשים קץ לחייו. 

"במשך שנתיים הייתי עריק, הסתובבתי ברחובות רוב היום, ישנתי במקלטים, לא עבדתי או למדתי, לא קיבלתי טיפול רפואי וקיבלתי אוכל מחברים".

בית הדין הצבאי הקל עמו בשל הרקע האישי בעקבות הלחימה ושלח ל-13 ימי מאסר בלבד. בהחלטת בית הדין נכתב כי: "הטראומה אשר הובילה למצבו הנפשי של הנאשם עניינה בפעילות מבצעית של יחידתו במסגרת מבצע "עופרת יצוקה". במהלך הפעילות נפגע הכוח מפגיעת פצמ"ר וחיילים בסביבתו של הנאשם נפגעו. מדובר בהפרעת דחק פוסט טראומתית שמקורה בפעילות מבצעית".

עו"ד אלי סבן, מומחה לתביעות אנשי כוחות הביטחון, המייצג את הלוחם, ציין בשיחה עם ערוץ 7 כי מדובר בלוחם שסיכן את חייו למען המדינה ונאלץ להתמודד עם מראות קשים שפגעו במצבו הנפשי. על כן, גבור עו"ד סבן, על המדינה להעניק לו סיוע רפואי הולם.