נדחה: מעמד יו"ש ייקבע רק בהסכם לשתי מדינות

ראש האופוזיציה לסגן השר אקוניס: "נאום הצביעות האולטימטיבי". לבקשת ח"כ בר והממשלה נערכה הצבעה שמית.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ז' בשבט תשע"ד

הצעת חוק הסדרת הריבונות בשטחי יהודה, השומרון ורצועת עזה במסגרת פתרון שתי מדינות לשני עמים, נדחתה.

הצעת החוק שנדחתה, נועדה לקבוע כי מעמדם הסופי של שטחי יהודה, השומרון ורצועת עזה ייקבע רק במסגרת הסכם שיסדיר שתי מדינות לשני עמים בין מדינת ישראל ולנציגות הרשמית של הרשות הפלסטינית. עוד מוצע לקבוע כי מדינת ישראל לא תחיל ריבונותה באופן חדד צדדי באזור.

ח"כ בר, יוזם ההצעה, אמר בדיון כי שמע את נאומו של השר, ח"כ נפתלי בנט, שאמר כי יש לו קווים אדומים במו"מ המדיני ושאל אם לא נמאס לו להלך אימים על הציבור. "אח שלי, צא מהסרט שאתה חי בו. הדברים ההזויים שלך הם הסכנה לעתיד ילדינו", אמר ח"כ בר לבנט וגינה אותו על תקיפת רה"מ והאמריקנים. "תפסיק לקחת בעלות על הציונות...ותפסיק לקחת בעלות על הלאומיות...", קרא ח"כ בר. "המזל הוא שאבות המפד"ל ...ידעו ליצור בריתות היסטוריות כדי לשמור על אחדות ישראל..." אמר ח"כ בר והתסיס את חברי הכנסת של "הבית היהודי". "רוב עם ישראל רוצה להתגרש מהעם הפלסטיני", הוסיף. הוא אמר כי השר בנט וחבריו הם "מקלקלי הציונות".

סגן השר, ח"כ אופיר אקוניס, השיב להצעת החוק של ח"כ בר ואמר כי כרגע הממשלה מצויה במו"מ מדיני . הממשלה תביא כנראה את ההסכם לאישור הכנסת. הוא הוסיף כי בית הנבחרים אינו יכול לקבוע לממשלה את מתווה המו"מ. "באיזו תשוקה הינך מקדם את אמונתך בפתרון שני מדינות לשני עמים? באיזו תשוקה הנך מוסר בקלות חבלי מולדת?" שאל סגן השר את ח"כ בר.

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, מיוזמי הצעת החוק, פנה לסגן השר אקוניס: "ראיתם עכשיו את נאום הצביעות האולטימטיבי, אקוניס מזכיר לי את גאולה כהן בנאומיה על הסכם השלום עם מצרים. בנה צחי גם הוא עבר שינוי. אתם מגיעים לרגע של אמת בו תצטרכו להסתכל במראה ההיסטורית ולהחליט מתוך הבנה עמוקה, שצריך להיפרד מהפלסטינים. אם לא תנצלו את ההזדמנות הזו עכשיו, ההיסטוריה תשפוט אתכם, כי נהפוך למדינה דו-לאומית מבודדת. תתעלו מעל לאינטרסים הפוליטיים הצרים, אל תבטיח דברים שאתה יודע שאינם אמיתיים. אין מנהיג ישראלי שיושב בכיסא ראש הממשלה, שלא מבין שאין ברירה. זה קרה לכולם. אם לא תיענו לאתגר ההיסטורי, אנחנו נחליף אתכם ונעמוד מול האתגר.

בדברי ההסבר להצעה, נכתב כי "פתרון שתי המדינות הוא הפתרון היחיד אשר יבטיח את עתידה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית וכן המתווה היחיד בו ישראל תסיים את הסכסוך הישראלי-פלסטיני והישראלי-ערבי. פתרון שתי המדינות לא יתממש לעולם אם ישראל תספח אליה שטחים ביהודה והשומרון ורצועת עזה באופן חד צדדי. מטרת הצעת חוק זו היא להבטיח כי עתידם ושייכותם של שטחי יהודה והשומרון ורצועת עזה למי מהצדדים ייקבעו רק במסגרת הסכם המבוסס על שתי מדינות לשני עמים ולא על ידי סיפוח. פתרון זה מובא גם לאור "איומים" המגיעים חדשות לבקרים מהימין על קידום חקיקה לסיפוח חד צדדי של חלקים באזורים האמורים על ידי ישראל.

שטחי יהודה והשומרון מוגדרים מאז יוני 1967 על ידי מדינת ישראל כ"שטחים שנויים במחלוקת". משא ומתן מדיני בין מדינת ישראל לבין הנהגת הרשות הפלסטינית סביב מעמדם של שטחים אלו מתקיים באופן פורמאלי מאז ועידת השלום שהתקיימה במדריד באוקטובר 1991, בראשות ראש הממשלה דאז יצחק שמיר ז"ל. מאז ועד העת הנוכחית התגבשה הסכמה לאומית רחבה בדבר הצורך בהפרדה בין מדינת ישראל לבין הפלסטינים, וקביעת גבולות קבע על בסיס פתרון של שתי מדינות לשני העמים ממערב לירדן.

לאחרונה חודשו המאמצים לחידוש תהליך השלום מצד ממשלת ישראל, כמו גם מצד מזכיר המדינה של ארצות הברית, ג'ון קרי, ואף מצד מדינות הליגה הערבית. מכאן עולה צורך לעגן בחוק את מחויבותה של מדינת ישראל לשלום ולפשרה היסטורית עם העם הפלסטיני במהלך חקיקתי. מהלך זה ישקף את ההסכמה הרחבה בכנסת, הן בקואליציה והן באופוזיציה, ויקבע את פתרון שתי המדינות כמדיניותה הרשמית של מדינת ישראל בספר חוקיה. חוק זה יעניק תמיכה ורוח גבית למדיניותו המוצהרת של ראש הממשלה ויעביר מסר לפלסטינים בפרט ולקהילה הבינלאומית בכלל כי מדינת ישראל חותרת ומחויבת לשלום עם שכנותיה ותומכת באופן מעשי בקיומן של שתי מדינות שיחיו זו לצד זו בשלום ובביטחון.

לבקשת ח"כ בר ולבקשת הממשלה, נערכה הצבעה שמית

25 ח"כים תמכו בהצעה, בהצבעה שמית ו-44 התנגדו לה. שני ח"כים נמנעו וארבעה נכחו באולם ולא השתתפו.