"בני הנוער מתעקשים לזכור"

אזכרה במלאת 59 שנים לעלייתם לגרדום של סגן אלוף ד"ר משה מרזוק וסגן אלוף שמואל עזר הי"ד נערכה היום (רביעי) בחלקת עולי הגרדום בהר הרצל שבירושלים.

בטקס השתתפו בני משפחה, חברים ועשרות בני נוער מרחבי הארץ. אף נציג רשמי מטעם הכנסת או הממשלה כיבד את האזכרה בנוכחותו.

יוסף מרזוק, אחיו של משה הי"ד, אמר לערוץ 7 בתום האזכרה כי הוא נרגש לראות את עשרות בני הנוער. "אין לי ספק שזה חלק מצוואתו של משה, שהדור הצעיר יזכור את מה שעשה למען עם ישראל".

משה מרזוק נולד בקהיר, והיה חלק מהתנועה הציונית. הוא התמחה כרופא בכירורגיה ובהרדמה. מרזוק היה חבר בחוליה מקומית של יהודים מצרים שמטרתה הייתה לערער את יחסיה של מצרים עם ארצות הברית ובריטניה.

בקיץ 1954 קיבלו חברי החולייה הוראות לבצע פעולות חבלה במתקנים ציבוריים בה ובקהיר. תוך זמן קצר הם נתגלו, נתפסו, נחקרו באכזריות, נשפטו במשפט ראווה ורובם נדונו לתקופות מאסר שונות. משה מרזוק ושמואל עזאר נידונו למוות בתלייה. בח' בשבט תשט"ו (31 בינואר 1955) נתלו שניהם בקהיר. טרם עלותו לגרדום אמר משה לרב הקראי שבא לחזק את רוחו: "סעו כולכם לשם, אין לכם עתיד פה". לאחר מותם הוענקה לשניהם דרגת סגן אלוף (סא"ל) מטעם צה"ל.

בא' באייר תשל"ז (19 באפריל 1977) הובאו לישראל ארונותיהם של משה מרזוק ושמואל עזר, ולמחרת יום העצמאות (ו' באייר, 24 באפריל) הם נקברו בחלקת הרוגי המלכות במרומי בית הקברות הצבאי בהר הרצל בירושלים.