הדו"ח הסודי על הר הבית הולך ונחשף

הארכיאולוג צחי דבירה טוען, כי אי פרסום דו"ח המבקר בעניין הר הבית נועד להגן על בכירים בישראל שהתרשלו, "זה דו"ח מביך מאוד".

בני טוקר , ח' בשבט תשע"ד

עבודות בהר הבית
עבודות בהר הבית
המטה המשותף של תנועות המקדש

אתר חדשות אמריקאי-יהודי, The Jewish Voice, פרסם לאחרונה את דו"ח מבקר המדינה בנושא התנהלות רשויות המדינה בנוגע לחפירות בהר הבית בשנת 2007.

הדו"ח נאסר לפרסום בישראל בשל חשש לפגיעה ביחסי החוץ ולהתפרצויות אלימות סביב המתחם.

את הדו"ח הכין המבקר ב-2008, בהוראת הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת. הוועדה ביקשה לבחון את התנהלות הרשויות בעקבות עבודות שביצע הווקף על הר הבית לצורך הנחת קו מתח גבוה וכללו חפירת תעלה בלב ההר. זאת, לאחר שעבודות לפתיחת פתח חדש למסגד באורוות שלמה גרמו ב-1999 נזק אדיר לעתיקות בהר הבית.

הארכיאולוג צחי דבירה, שחוקר במשך 15 שנה את הרס עתיקות הר הבית טוען כי הדו"ח היה חסוי במשך שנים, כדי למנוע מבוכה מבכירים ישראלים, "את רוב המידע שמופיע באתר האמריקאי כבר הכרתי, אני חייב לציין שרוב הליקויים תוקנו".

לדבריו עד היום יש ערימות עפר גדולות במזרח הר הבית, שמכילים ממצאים ארכיאולוגים, "מדובר בעפר שהוצא מהר הבית, אך בעקבות פסיקת בג"ץ הערמות לא מפונות, בינתיים נשפכים מעליהם כמויות אדירות של זבל. יש באזור המזרחי של הר הבית עוד פריטים נדירים כמו מקבץ של קורות עץ עתיקות ייתכן מהבית הראשון שהשהות שלהם בגשם ובחום גורמים להם נזק".

דבירה טוען כי הדו"ח החסוי, נגע בנקודות רגישות מאוד, "לישראל יש עדיין את האינטרס, ששיתוף הפעולה מול הוואקף הירדני יהיה חסוי ושקט. אבל זה לא נקרא להיות ריבון, כי אם אתה תלוי בטובות של אנשים אחרים אז אתה לא באמת בעל הבית. בדו"ח יש ציטוטים מביכים וביקורת קשה על שורה של רשויות שנהגו ברשלנות וחלמאות. יש שם ציטוטים של מכתבים על מידע והרס עתיקות נוסף שלא היה ידועים לנו".