סומכים על התלמידים - אין צלצולים

בבית ספר אמי"ת במודיעין אין צלצולים וכל תלמיד אחראי להכנס לכיתה בזמן. בתי ספר נוספים ברשת ראו את ההצלחה והחליטו לאמץ את המתכון.

ישי קרוב , ח' בשבט תשע"ד

צלצול, פעמון
צלצול, פעמון
Thinkstock

מי שנכנס לבית הספר אמי"ת בנים מודיעין ומחכה לצלצול שמבשר על ההפסקה, יכול להמשיך לחכות.

בבית הספר הזה אין צלצולים. התלמידים מחויבים להיות בכיתה בזמן וגם יוצאים להפסקה בדיוק בזמן אבל בניגוד לבית ספר רגיל, איש אינו מזכיר להם שהשיעור התחיל והגיע הזמן לעצור את המשחקים במגרש.

"האחריות להכנס לכיתה ולהגיע בזמן לשיעור - מוטלת על התלמיד" מספר מנהל בית הספר, הרב איתמר חייקין, "אני לא גננת, ואין מתפקידו של בית הספר לרדוף אחרי התלמיד. כל תלמיד יודע שיש לו שיעור והוא יודע בדיוק מתי מתחיל השיעור ומכיוון שאנחנו סומכים על התלמידים – הם מסתדרים, בדיוק כמו סטודנט באוניברסיטה".

מתברר שכל אחד מוצא פתרון משלו, יש כאלו שעונדים שעונים, יש כאלו שמסתכלים על השעון בטלפון הסלולרי ויש כאלו שסומכים על חברים. "האמת היא שזה די קשה אבל מתרגלים", סיפר תומר מדינה, תלמיד כיתה יא' בבית הספר, "יש תלמידים שלא מצליחים להסתדר אבל בסופו של דבר זו התמודדות ולא בלתי אפשרית".

התלמידים בבית הספר מספרים על אוירה רגועה הרבה יותר, ובעיקר על התחושה הטובה שסומכים עליהם. ברשת אמי"ת התלהבו מהרעיון ולאחרונה - הצטרפו בתי ספר נוספים ברשת ליוזמה.