יוני שטבון
יוני שטבון צילום: פלאש 90

"חוק המשתמטים" של ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) אושר בוועדת שרים לענייני חקיקה ברוב גדול. המתנגדות היחידות לחוק הן השרות ציפי לבני (התנועה) ויעל גרמן (יש עתיד).

ההצעה הינה תיקון לחוק המועצה להשכלה גבוהה, ומבקשת לשלול תשלומים מתקציב המדינה עבור סטודנטים משתמטים. על פי המצב הנוהג כיום, כל סטודנט הלומד במוסדות להשכלה גבוהה המתוקצבים מקופת המדינה, נהנה מסבסוד לשכר הלימוד שלו.

הסטודנט נדרש לשלם סכום של כעשרת אלפים שקלים למוסד עבור שנת לימוד אקדמית, כאשר בפועל המדינה מעבירה את יתרת התשלום למוסד בסכום הנאמד בפי שניים מזה המשולם על ידי הסטודנט. הצעת החוק של ח"כ שטבון מבקשת למנוע סבסוד שכזה עבור סטודנטים משתמטים.

על פי נתוני הצבא, בכל זמן ישנם אלפי חייבי גיוס המשתמטים ועורקים משירות צבאי. במקום לשרת בצבא, רבים מהם לומדים במוסדות להשכלה גבוהה ונהנים מהסבסוד שמעניקה המדינה. יצוין, כי אין מדובר בצעירים הפטורים מחובת שירות, כחרדים, ערבים ובעלי פטור בריאותי. אלא בחייבי גיוס העורקים מחובתם ומשתמטים משירות צבאי. המציאות האבסורדית היא, שהמשתמטים מחובתם האזרחית למדינה נהנים מקופתה של אותה מדינה בסבסוד לימודיהם.

ליוזמת חבר הכנסת שטבון הצטרפו ח"כים מכל קצות הקשת הפוליטית. המצטרפים הם ח"כ עפר שלח (יש עתיד), ח"כ יריב לוין (הליכוד), ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי), ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) וחברי הכנסת איתן כבל ועמר בר לב (עבודה).

"אני מברך את ועדת שרים לענייני חקיקה על ההחלטה. לא ייתכן, שהמשתמט מלתרום למדינה ייהנה מתקציבה", אומר שטבון, "בזמן שטובי בנינו ובנותינו נושאים בנטל הלאומי ולעיתים אף מחרפים נפשם בעבור המדינה, אותם משתמטים מתוקצבים מקופת המדינה ממנה הם משתמטים. החוק ישים סוף להפקר, יש לנו חובה מוסרית לעצור את הפארסה הזו. לא יעלה על הדעת, שמשתמטים יקבלו פרס מהמדינה. מפרי חוק צריך להוקיע, לא להוקיר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו