''לא האמין שיהיה שלום''

תא"ל במיל' אביגדור קהלני מספר על חברו הטוב. "הוא אמר 'תרוצו קדימה' ולא משנה עד מתי. 'העיקר שתגיעו לביירות'".

ניר הר זהב , י"א בשבט תשע"ד

אריאל שרון (משמאל)
אריאל שרון (משמאל)
צילום: פלאש 90

יו"ר האגודה למען החייל, תא"ל במיל' אביגדור קהלני, מספר על חברו משכבר הימים ומשוכנע כי ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון היה מעדיף להיזכר דווקא כאיש צבא.

"אני גדלתי על דמותם של שרון ומאיר הר ציון. כשנכנסתי לצבא רציתי לגעת באבק המנצחים והגיבורים", אמר קהלני ל'ישראל היום'.

קהלני סיפר על המפגש הראשון של עם שרון, כשהיה מפקד אוגדה 36 ברמת הגולן. "ממש לפני הכניסה ללבנון עשינו תכניות והוא הגיע כדי לאשר אותן. תפקידו כשר היה לקבוע מדיניות ולהסתכל על יעדים ארוכי טווח, אבל כשנכנסנו לפרטים הוא הפך להיות מפקד גדוד או מפקד חטיבה והתחיל לשאול שאלות כמו מהו מבנה החוד, שאלות שלא אופייניות לשר בדרך כלל, אבל זה היה אריק שרון".

"הוא היה מקצוען", העיד קהלני בהתרגשות, "היו לו תכונות של מנהיג, אי אפשר היה לעבוד עליו. על התדריך הראשון של שרון במלחמת לבנון הראשונה סיפר קהלני "בתדריך הוא אמר 'תרוצו קדימה'. שאלנו מתי תגידו לנו לעצור והוא אמר, 'לא משנה, העיקר שתגיעו לביירות'".

קהלני הדגיש כי תמך בהחלטתו של שרון לעקור את יישובי גוש קטיף. "הוא היה בולדוזר, לא היה מכשול שעמד בפניו. כשהוא דיבר בממשלה כולם הקשיבו וכשהוא קבע יעד מסוים, הוא השיג אותו... הוא אמר שמה שרואים מכסא ראש הממשלה לא רואים ממקומות אחרים. ההחלטה שלו לעזוב את רצועת עזה היא החלטה נכונה. אין מה לעשות, ההחלטה היא אסטרטגית והחלטה ארוכת טווח לטובת מדינת ישראל. משום שהוא זה שקיבל את ההחלטה והוא זה שהוביל אותה, זה לא נתפס באותם ימים, לכן ההפתעה הייתה הרבה יותר גדולה וכואבת".

"אני מעריך שהוא לא באמת האמין שיהיה שלום, וכך גם אני חושב", הוסיף קהלני וסיפר כי יזכור את שרון "החייל, לוחם וגנרל שקיבל החלטות אמיצות, שהקים את 101, שהיה מפקד מצביא ואזכור אותו כראש ממשלה. ואם הייתי שואל אותו איך היה רוצה להיזכר הוא היה אומר איש צבא".