'שרון היה מצביא בקנה מידה עולמי'

שר הביטחון לשעבר ומחליפו של שרון בכהונה זו, פרופ' משה ארנס: מנהיגותו בקרב אינה נופלת מזו של גדולי המצביאים בהיסטוריה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"א בשבט תשע"ד

אריאל שרון
אריאל שרון
פלאש 90

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מי שכיהן כשר לצידו של אריאל שרון ואף החליף אותו בתפקידו כשר הביטחון, הפרופ' משה ארנס.

בראשית דבריו קובע פרופ' ארנס כי "לא ניתן להתייחס לשרון מבלי להדגיש את עבודת היותו מצביא בקנה מידה עולמי. המנהיגות שלו בקרב אינה נופלת מזו של גדולי המצביאים בהיסטוריה".

ארנס מדגיש כי לא מדובר רק בתקופת הפיקוד על הצליחה את התעלה במלחמת יום כיפור אלא לאורך שנותיו כאיש צבא כאשר הטביע את חותמו על נקודות מרכזיות בעיצוב דמותו של הצבא.

פרופ' ארנס מזכיר בהקשר זה בראש ובראשונה את פיקודו של שרון על יחידת ה-101 שהוקמה לאחר מלחמת העצמאות, "כשמצבו של צה"ל לא היה הכי טוב, היינו מעטים מול רבים וידענו שאנחנו יכולים לגבור על האויב רק בזכות האיכות. הוא דאג לכך שהאיכות של החייל בצה"ל תעלה לדרגה עליונה ותביא אותנו למצב שבזכות האיכות נוכל לנצח, וזה התחיל ביחידה 101", אומר ארנס ומזכיר את הסטנדרטים שהקרינה היחידה על הצנחנים ומיחידת הצנחנים לצבא כולו.

עוד מזכיר ארנס את הקרב באום-כתף ואת "גולת הכותרת, הפעילות שלו במלחמת יום כיפור וצליחת התעלה".

במרבית תקופה בה כיהן שרון כשר ביטחון שימש פרופ' ארנס כשגריר בוושינגטון. "לא הסכמתי עם מסקנות ועדת כהן שאילצו אותו לפרוש", הוא אומר ומוסיף: "אני אמנם החלפתי אותו כשר ביטחון, אבל מבחינת ההמלצות של הועדה שהטילה עליו אחריות על מה שקרה בסברה ושתילה הועדה טעתה".

כשנשאל אם מישהו מהסובבים את הועדה הודה בטעות זו מציין ארנס כי לא ידוע לו על כך שכן "לא מקובל במחוזותינו להודות בטעות". עם זאת הוא מציין כי מבחינתו של שרון ניתן לומר שהוא הודה בטעות שבעיניו הייתה נראית כטעות – יחסו להתנחלויות. זאת על אף שארנס עצמו מקפיד להבהיר ולהדגיש שלדעה זו אינו שותף כלל ועיקר לתפיסתו של שרון בערוב ימיו.

לשאלה אם ניתן היה לזהות בתקופת הבנייה והעשייה ההתיישבותית של שרון משהו לקראת הבאות, אומר ארנס כי אולי יש מי שיכול היה לזהות זאת, אך הוא עצמו אינו כזה. "אני לא זיהיתי את זה", הוא אומר. "כל אחד נושא את מה שקרוב לליבו. כמנהיג צבאי שרון הוא משכמו ומעלה ברמה בינלאומית ואין שני לו בתוכנו. הדבר הזה הוא מעבר לכל ויכוח. כשמגיעים לקריירה הפוליטית שלו ולמהפך שחל בו הדעות חלוקות. אני התנגדתי לכך".