יעלון: קרי משיחי ואובססיבי

בשיחות סגורות הביע לאחרונה השר יעלון את דעתו על המו"מ: הדבר היחיד שיכול 'להציל' אותנו הוא שקרי יזכה בפרס נובל ויניח לנו במנוחה.

עוזי ברוך , י"ג בשבט תשע"ד

משה יעלון
משה יעלון
אריאל חרמוני

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון מביע בשיחות פרטיות בישראל ומול האמריקאים סקפטיות גדולה לגבי המאמצים להשיג הסדר מדיני.

העיתונאי שמעון שיפר מדווח הבוקר בעיתון ידיעות אחרונות כי בשיחות סגורות לקראת בואו של מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי אמר יעלון כי "אבו מאזן חי וקיים על חרבותינו. ברגע שנעזוב את יהודה ושומרון הוא גמור. למעשה, כל החודשים האחרונים לא מתקיים משא ומתן בינינו לפלסטינים — אלא בינינו לאמריקאים. הדבר היחיד שיכול 'להציל' אותנו הוא שג'ון קרי יזכה בפרס נובל ויניח לנו במנוחה".

"אני חי ונושם את הסכסוך עם הפלסטינים, אני יודע מה הם חושבים, מה הם רוצים ולמה באמת הם מתכוונים", אומר יעלון בשיחות פרטיות עם האמריקאים ועם בכירים במערכת הפוליטית. "תוכנית הביטחון האמריקאית שהוצגה לנו לא שווה את הנייר שעליה נכתבה", אומר שר הביטחון. "אין בה ביטחון ואין בה שלום. רק המשך הנוכחות שלנו ביהודה ושומרון ועל נהר הירדן תבטיח שנתב"ג ונתניה לא ייהפכו למטרות וליעדי תקיפה של טילים מכל עבר. מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי — שהגיע אלינו נחוש ופועל מתוך אובססיה לא מובנת ותחושה משיחית — לא יכול ללמד אותי דבר על העימות עם הפלסטינים".

"אני האגוז הקשה לפיצוח", אמר על פי הדיווח, "אין בכלל משא ומתן עם הפלסטינים...האמריקאים מנהלים משא ומתן איתנו ובמקביל הם נושאים ונותנים עם הפלסטינים. לפי שעה, אנחנו הצד היחיד שנתן משהו — שחרור רוצחים — ואילו הפלסטינים לא נתנו דבר". צריך להודות, אומר יעלון בשיחות עם האמריקאים, שאבו־מאזן איננו פרטנר להסדר. הוא מתבצר בעמדותיו.

על פי הבנתו של יעלון, קרי תקוע מול שני הצדדים: הצד הישראלי לא יתפשר עד שהפלסטינים יביעו בפומבי הכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, יוותרו על זכות השיבה ויחתמו על סוף התביעות שלהם מאיתנו.

שר הביטחון מסביר בשיחות רקע עם בכירים במערכת הפוליטית שאבו־מאזן לא יוותר על זכות השיבה עד ש"אחרון פליטי 48' יבוא על סיפוקו ולכל פליט תהיה האפשרות לבחור אם לחזור או להישאר במקום מגוריו הנוכחי".

יעלון התייחס לתוכנית ביטחונית שהציג הגנרל ג'ון אלן בה עסקו 160 מומחים. "על מה אתם מדברים?", שאל שר הביטחון. "הצגתם לנו תוכנית שמבוססת על טכנולוגיות מתוחכמות, לוויינים, סנסורים, חדרי מלחמה עם מסכי טלוויזיה — בלי נוכחות בשטח של כוחות שלנו. ואני שואל אתכם — איך הטכנולוגיה תענה על מה שיקרה אם חוליה של סלפים, או הג'יהאד האיסלאמי תנסה לבצע פיגוע טרור נגד יעדים בישראל? מי יטפל בהם? איזה לוויינים יטפלו בתעשיית הרקטות שמתפתחת בשכם ושישוגרו לעבר תל־אביב והמרכז? ברצועת עזה כבר מחזיקים ארגוני הטרור אלפי טילים שמכסים את מרכז הארץ. ארגוני הטרור הללו העבירו ידע וטכנולוגיות לייצור טילים לגדה".

לדעת יעלון, הבסיס להבטחת ביטחונם של הישראלים מול היישות הפלסטינית טמון בהכרה שלהם בישראל כמדינת הלאום של היהודים. "אם בדבר הזה לא יחול שינוי הרי שאין שום משמעות ללוויינים והסנסורים שהאמריקאים מציעים. הילד בן חמש עם חגורת נפץ ימשיך לנסות לפגוע בנו כשיגדל", אומר יעלון.

על פי הדיווח, שר הביטחון חושש שאבו־מאזן ינסה לסחוט דרך האמריקאים הסכמה ישראלית לשחרור נוסף של אסירים ולהקפאה של הבנייה בהתנחלויות. יעלון לא מתכוון לשתף פעולה עם מה שהוא מכנה מניפולציה פלסטינית־אמריקאית. "נתנו מספיק ולא קיבלנו דבר", הוא אומר, "בתרגום חופשי מאנגלית נאמר לידידנו האמריקאים — מספיק זה מספיק".