3,000 דירות יבנו לחרדים בלוד

במסגרת סיכום שהושג בין ראש העיר לשר השיכון תאושר בהקדם בניית 3,000 יחידות דיור לציבור החרדי במסגרת פרויקט אחיסמך.

חיים לב - ערוץ 7 , י"ג בשבט תשע"ד

הפרויקט יוצא לדרך. מסיבת העיתונאים
הפרויקט יוצא לדרך. מסיבת העיתונאים
צילום: ששון תירם

שר השיכון אורי אריאל וראש העיר לוד יאיר רביבו, קיימו הערב (שלישי) מסיבת עיתונאים בשיתוף ראשי ועד הדיור החרדי.

במסיבת העיתונאים, שנערכה לאחר דיונים ומפגשים רבים שהתקיימו בשבועות האחרונים השר לראש העיר ולראשי ועד הדיור, הודיעו השניים כי פרוייקט אחיסמך יוצא לדרך.

במסגרת הסיכום, יקבל פרויקט אחיסמך שעוכב בשנים האחרונות אישור לבניה בהקדם של 3000 יח' דיור לציבור החרדי. מדובר ביח"ד שכבר עברו את כל ההליכים הבירוקרטיים ואשר חיכו לאישור ראש העיר וחתימתו על מנת להעביר להפקדה בוועדה המחוזית.

על פי הסיכום, העיריה מינהל מקרקעי ישראל וראשי הוועד לדיור אישרו מתווה מוסכם, כאשר המדינה תעמיד את מקסימום הכלים האפשריים לדאגה לרווחת התושבים בשטחי ומבני ציבור.

לדברי שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, "זהו יום חג ויום בשורה לציבור החרדי. אחרי 13 שנה בהם הפרויקט שמיועד לציבור החרדי לא התקדם, יוכלו היזמים להתחיל בבניית הדירות – 3000 יח"ד במרכז הארץ במחירים ריאליים. סיכמתי עם ראש העיר על בניית מבני ציבור רבים, אנחנו נלווה את הפרוייקט הזה עד לסיומו".

"האחדות ניצחה פה, כשיש אחדות יש הצלחה, שיתוף הפעולה בין נציגי ועד הדיור וחברי הכנסת הביא לסגירה הזאת. אני מודה לראש העירייה, יאיר רביבו, ועד הדיור החרדי וחברי הכנסת החרדים. אני מתחייב, שאנו נמשיך ונפעל להורדת המחירים בכל הארץ ולהגברת השיווקים ומציאת פתרונות לכלל הציבור כולו- חילונים, דתיים וחרדים", הוסיף אריאל.

ראש העיר לוד, יאיר רביבו, אמר כי "מיד לאחר כניסתי לתפקיד התקשר אלי שר השיכון והודיע לי, 'הדבר החשוב לי ביותר כרגע לקדם זה אחסימך'. ראיתי כמה זה חשוב לו והחלטנו למצוא פתרון. נקים במקום מרכז תעסוקתי של 70 דונם למגזר החרדי, העיר מאוזנת תקציבית ועכשיו פנינו לצמיחה, אני מודה לשר שהתגייס למען הצלחת הפרוייקט בפרט והעיר בכלל".

ראש העיר הוסיף וחשף, כי "סיכמתי עם רעייתי היום שאנחנו נעבור לגור בפרוייקט אחיסמך, אני רוצה להודות לח״כ יעקב אשר שפעל מולי רבות לקידום הפרוייקט, ביום שישי אנו מודיעים על הרחבת שיכון חב״ד בלוד".

מנהל ועד משתכני אחיסמך, ר' אבי הבלין, אמר כי "אנחנו רוצים להודות למשרד השיכון והעומד בראש השר אורי אריאל על פעילותם ללא הפסקה והצלחתם להגיע להסדר עם העירייה. לאחר עיכובים אין סופיים, במשך שנים וסבל בל יתואר של אלפי הרוכשים, אני מקווה מאוד שאנו רואים אתה אור בקצה המנהרה ומקווים שכפי שעברנו את המשוכה של העיריה נעבור בקרוב מאוד גם את המשוכה של הוועדה המחוזית לתכנון ובניה".

נציין כי פרוייקט אחיסמך החל בשנת 1995 אז אושרה תוכנית ל-3000 יח"ד על קרקעות מושב אחיסמך הסמוך ללוד. עם אישור התוכנית פדה מינהל מקרקעי ישראל את הקרקע ובשנת 1998 נמכרו 1,700 יח"ד ליזמים חרדים. בשנת 2010 הוציא המינהל לשיווק את 1,300 יח"ד הנוספות שגם בהם זכו יזמים חרדים. אז נחתם גם הסכם הפיתוח עם עיריית לוד להתאמת התב"ע לציבור החרדי, עם סיום התאמת התוכנית היא תלויה ומחכה לחתימתו של ראש העיר הנבחר להפקדה בוועדה המחוזית.