בקעת הירדן
בקעת הירדןרויטרס

בראיון לערוץ 7 דוחה באופן גורף ההיסטוריון הצבאי אריה יצחקי את דבריו של ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, ולפיהם אין צורך ביטחוני בבקעת הירדן.

את הדברים אמר דגן לפני מספר ימים בפורום מג'די שבכפר סבא. לדבריו היכרותו עם המציאות הביטחונית מלמדת כי אין צורך ביטחוני בבקעת הירדן והוא יהיה נכון לקבל אמירות בדבר נחיצותו של אזור זה אך ורק אם דברים אלה יעסקו בתפיסה פוליטית ולא מעבר לכך.

יצחקי מנגד טוען כי בכל הערכותיו הביטחוניות של דגן בעשור האחרון הסתבר כי שגה וכעת מתברר כי גם בסוגייה זו של בקעת הירדן דגן אינו בקי במתרחש בשטח. כשהוא מתאר את התמורות האחרונות במזרח התיכון פורס יצחקי מפת איום משמעותית ביותר על ישראל דווקא מכיוון מזרח.

בדבריו הוא מזכיר כי בעיראק מתחוללת מלחמה רצינית גם אם אינה מתוקשרת ובמסגרתה היה הקרב על פלוג'ה ורמאדי שממערב לבגדד, קרב בו ניצחו המוסלמים הקיצוניים, וזאת כחלק מהחזית המזרחית הנמשכת מאיראן דרך בגדד לפלוג'ה ומשם לעבר ירדן ובקעת הירדן. ציר זה היווה בעבר איום משמעותי מחשש שמא צבא עיראק יגיע דרכו לסייע לסוריה וירדן בבוא היון להילחם בישראל. כעת נראה שהטלטלות הדרמטיות במזרח התיכון מחזירות, לתפיסתו של יצחקי, את האיום הזה ומנערות אותו מהאבק שעטף אותו בשנים האחרונות.

בדבריו מזכיר יצחקי את השתלטותם של ארגוני טרור במגמה להקים את מדינת א-שאם הגדולה, 'סוריה הגדולה' הכוללת את עיראק, סוריה ירדן וישראל. ארגונים אלה פועלים בנחישות ובנחרצות תוך ניצחונות צבאיים משמעותיים במגמה להקים חליפות איסלאמית שאינה נכונה לכל פשרה מדינית.

לאיום זה הוא מזכיר את היכולת האיראנית לנוע על ציר האיום המזרחי ולהגיע דרכו עד הבקעה. עוד הוא מזכיר את המשטר הבלתי יציב בירדן. "צה"ל לא ערוך היום להגנה במבחן שכזה. כל האמצעים כעת ממוקדים בחזית הצפונית והבקעה נחשבת לאזור זניח".

יצחקי מוסיף ומעריך כי "אנחנו לקראת קיץ לוהט בחזית המזרחית ואם הממונים פועלים בעיניים פקוחות הם מבינים שלא רק שאסור לוותר על המקום אלא להתאמן ולהכיר היטב את השטח". לכך הוא מוסיף ומציין כי בעוד ההתמקדות הצבאית הישראלית היא בצפון לא רק נרקמת והולכת זירה מאיימת במזרח אלא שגם זו שבדרום זוכה לזלזול על אף שבדרום, קרי בחמאס, נערכים כוחות רבים עם אלפי טילים המהווים איום על ישראל.

"החזית המזרחית הופכת להיות לחזית המרכזית. הרי אדום ומואב נראים לנו שקטים ואפילו מהווים מוקד לטיולים אבל 100 ק"מ מזרחה נבנית מפלצת מסוכנת ביותר. האומה האסלאמית נבנית בכוחות גדולים ומי שמפריע להקמת 'סוריה הגדולה' היא ישראל. בפנינו תקופה לא קלה", חותם יצחקי את דבריו שאינם נשמעים מעודדים במיוחד.