הרמטכ"ל בני גנץ
הרמטכ"ל בני גנץפלאש 90

הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, התייחס הערב (רביעי) לפיטורים הנרחבים של אנשי הקבע בשנה האחרונה והבהיר כי מדובר עבורו בצעד כואב והכרחי.

"אנחנו נפרדים מאנשים בכאב לב", אמר גנץ בכנס לציון 50 שנה למכללה לביטחון לאומי. "הם לא אוהבים שמזלזלים בהם ומתייחסים אליהם כאילו הם הנטל של המדינה, כי הם הפתרון. הם היו הפתרון בעבר והם גם הפתרון בהווה".

הרמטכ"ל התיייחס לפרסום ולפיו צה"ל פיטר 1,433 אנשי קבע במהלך שנת 2013. "מה שלא נעשה, צריך לשמור על כשירות ומוכנות מצד אחד ועל האנשים שלנו מהצד השני. אי אפשר בלעדיהם".

בחדשות 2 נחשף היום מסמך המפרט את מדיניות פיטורי אנשי הקבע בצה"ל, והקריטריונים לקביעת רשימת כ-4,500 קצינים ונגדים שייאלצו לאבד את מקום עבודתם, תחת הכותרת: "מדיניות השחרור מטעמים ארגוניים - עילת צמצום הכוחות הסדירים".

לפי המסמך, אוכלוסיית משרתי הקבע שנבחנת האפשרות לשחרורם משירות כוללת משרתי קבע מובהק (קצינים מדרגת רס"ן ומעלה או מדרגת כתף סרן במינוי רס"ן ומעלה, ונגדים מדרגת רס"ר ומעלה), שביום הודעת הגורם המודיע השלימו לפחות שנה בקבע וטרם מלאו להם 40 שנה, או שגילם עולה על 40, אך טרם השלימו שמונה שנים בשירות קבע. אנשי קבע בגילאים 38-40 ישוחררו במקרים חריגים בלבד.