"60% מיהודי צרפת שוקלים הגירה"

שדולה חדשה שהוקמה ביוזמת ח"כ שטבון תפעל לסייע לעלייתם בארץ, "אי אפשר לצפות לעלייה ולמנוע אותה באותה נשימה".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ו בשבט תשע"ד

"60% מיהודי צרפת שוקלים הגירה"-ערוץ 7
השקת השדולה
פלאש 90

שדולה למען עולי צרפת ודוברי הצרפתית בישראל הושקה אמש (רביעי) בכנסת ביוזמת ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) שאף יעמוד בראשה.

לכנס ההשקה הגיעו כמאה ראשי הארגונים ליוצאי צרפת בישראל, שרת הקליטה סופה לנדבר, מנכ"ל משרד הקליטה עודד פורר, מזכ"ל הסוכנות היהודית ג'וש שוורץ, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית אברהם דובדבני, חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב, סגן שר הביטחון דני דנון וחברי הכנסת ניסן סלומיאנסקי, שולי מועלם, אורית סטרוק, קארין אלהרר, דב ליפמן וראש המוא"ז גוש עציון דוידי פרל.

יו"ר השדולה ח"כ שטבון הדגיש, כי "ללא שינוי מעשי ומיידי, אין טעם בשדולה.הדחיפות גדולה, וחשוב להבין שהעלייה היא פרויקט לאומי שממשלת ישראל על כל שריה מוכרחה להירתם אליו".

ח"כ שטבון, בן למשפחה שעלתה מצרפת הבהיר כי מטרת השדולה היא שימוש ורתימת הכנסת להסרת חסמי העלייה, "כי אי אפשר לצפות לעלייה ולמנוע אותה באותה נשימה".

שרת הקליטה, סופה לנדבר: "אנחנו שוקדים היום על הקמת ועדה בינמשרדית כדי לעודד עלייה יהודית מצרפת.זוהי שעת כושר, אם לא נסיר את חסמי העלייה יהודים לא יעלו ארצה. ולכן, ביקשתי מראש הממשלה לחתום על הצעת המחליטים – זהו פרויקט לאומי, ויפה שעה אחת קודם. זה קריטי כי אף אחד לא יישאר כאן אם הוא לא יכול להישאר כאן. ולכן אני כאן בכנס השקת השדולה הצרפתית, לגעת בעלייה, זו חובת כל המדינה ואין זו אגדה".

עודד פורר, מנכ"ל משרד הקליטה, התייחס הוא לסוגיה והוסיף כי: "60% מיהודי צרפת שוקלים הגירה, לצערי מחציתם מעדיפים להגר שלא למדינת ישראל. לכן אנחנו שוקדים על הקמת הוועדה בינמשרדית להסרת חסמי העלייה".

אחד החסמים המשמעותיים העומדים בפני העלייה הצרפתית הוא אי ההכרה בתעודות ותארים, לרוב במקצועות פרא-רפואיים.

חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב, השתתף אף הוא בכנס והתייחס לשאלת אי ההכרה בתארים: "צרפת היא לא מדינת עולם שלישי, רוצים לקדם עלייה , חשוב להסיר את החסם הלא הגיוני הזה של אי הכרה בדיפלומות. גלי האנטישמיות בצרפת הולכים וגוברים, העלייה היא צו שעה.זה לא יתממש אם ישראל תערים קשיים, יהודים יעדיפו יעדים אחרים".

חביב, הנחשב למקורבו של רה"מ נתניהו, אמר כי שוחח על כך עם רה"מ שהבטיח כי יירתם לסוגיה.

יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, אברהם דובדבני, התייחס לזהות היהודית שעלולה להוות כחסם לעלייה. לדברי דובדבני"חשוב מאוד לעודד עלייה, אבל צריך להבין שקודם לכן חשוב לטפח את הזהות היהודית, שאם לא כן לא תהיה עלייה כלל".

מזכיר הסוכנות היהודית ג'וש שוורץ הדגיש את חשיבות התיאום בין הגופים השונים להצלחת המהלך, ואילו חברת הכנסת קארין אלהרר הבטיחה שתיטול חלק משמעותי בפעילות השדולה כי "צריך להשיב את העם היהודי לארצו". לסיכום הדברים, אמר ח"כ יוני שטבון כי חשוב לזכור שאף שיש חסמים שתפקיד המדינה להסירם, "צריך לזכור שייחודה של העלייה הצרפתית הוא המנוע הציוני". בהקשר זה הדגיש סגן שר הביטחון דני דנון "אני אוהב את יהודי צרפת ללא תנאי, כי אהבתם לישראל היא ללא תנאי".

כיום, חיים בישראל כ – 200,000 עולים ותיקים וחדשים שעלו ארצה מארצות דוברות צרפתית. באחרונה נרשמת מגמה ברורה של עלייה הולכת וגוברת מצרפת בישראל, כאשר רק ב-2013 עלו לישראל 3,120 עולים מצרפת, גידול של 63%לעומת 2012. יצוין, כי בשנה האחרונה קבוצת העלייה הגדולה ביותר שהגיעה לישראל באה דווקא מצרפת, ולא מארה"ב בשונה ממסורת השנים האחרונות. מומחים מעריכים כי המגמה צפויה להתגבר בשנים הקרובות, וישנו צורך מיידי להעמיד תשתיות קליטה ראויות ומתאימות לאופייה של העלייה. נוכח החשיבות, הצטרפו לח"כ שטבון בשדולה לא מעט חברי כנסת וההרכב הסיעתי מגוון (הבית היהודי, הליכוד ביתנו, יש עתיד וש"ס).