צה"ל במסר לחמאס: "לא נהסס לעלות מדרגה"

דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז הבהיר כי צה"ל יחריף את תגובותיו אם יימשך ירי הרקטות. על 'תג מחיר' אמר: "פשע שצריך לגנות מעל כל במה".

ערוץ 7 , ט"ו בשבט תשע"ד

דובר צה"ל - תא''ל מוטי אלמוז
דובר צה"ל - תא''ל מוטי אלמוז
דובר צה"ל

דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, העביר הערב (חמישי) מסר חד וברור לחמאס, לפיו צה"ל ערוך להחריף את תגובותיו במקרה של המשך ירי הרקטות לעבר ישראל.

"השקט שחווינו בשנה האחרונה הוא תוצאה של מבצע ’עמוד ענן‘ ואנחנו חושבים שהשקט הזה ימשיך גם בתקופה הקרובה", אמר הערב דובר צה"ל, "את הבעיות של הימים האחרונים בדמות הירי אנחנו אמורים לפתור - גם אם זה מגיע מחמאס או מהג‘יהאד האסלאמי".

הוא העריך כי הג‘יהאד האסלאמי עומד מאחורי הירי, זאת מפני ש"אין לו אחריות ברצועת עזה וקל לו להיות הבן הסורר. אותנו מעניינת התוצאה - אם יורים לאשקלון באמצע הלילה - אנחנו לא מסכימים עם זה".

בהתייחס לתקיפה חיל האויר הלילה אמר תא"ל אלמוז כי צה"ל תקף מטרות תחמושת ומטרות של הג‘יהאד האסלאמי - באופן רחב יותר מבתקופה האחרונה. "כך נמשיך גם לעשות", אמר דובר צה"ל, "התאמה של הפעילות המבצעית מול האיום הזה נעשית כל הזמן, גם בשעות אלה".

"חמאס הוא הריבון ברצועת עזה - זה ברור", הדגיש דובר צה"ל, "הוא נושא באחריות לכל הפעילות שנעשית ברצועת עזה. אנחנו מתאימים את הפעילות המבצעית ביממה האחרונה וגם אם הפעולות יתפתחו - לא נהסס לעלות מדרגה. אנחנו עוקבים אחרי הפעילות של חמאס ולא נוותר על משימתנו להביא ביטחון לתושבי הדרום".

באשר לגזרת יהודה ושומרון אמר תא"ל אלמוז כי אכן ישנה עלייה באירועי הפח"ע העממי וצה"ל, בתגובה, נוקט מדיניות של הגנה על היישובים והצירים. "המציאות הבטחונית היא מציאות שצה"ל שולט בכל השטח - החל ממחנות הפליטים דרך היישובים ביהודה ושומרון. נכון שיש עלייה באירוע הפח"ע העממי באזור, הכיוונים שננקטים גם בימים האחרונים, נותנים מענה מבצעי נכון", אמר.

עוד התייחס תא"ל אלמוז לפעילות "תג מחיר", אותה הגדיר כ"פשיעה לאומנית". לדבריו, "זה פשע שצריך לגנות אותו מעל כל במה. אסור להסכים לו. גם מערכת הביטחון וגם לגבי אזרחים מהשורה ומתיישבים מיהודה ושומרון. הפעילות הזו מסכנת את הביטחון, היא איום חד משמעי על הביטחון באזור. אנחנו נוקטים גם בפעילות מודיעינית יחד עם שב"כ ומשטרת ישראל, זאת כדי להביא לתוצאה שהאירועים הללו מגיעים למינימום - אם בכלל".

בשולי הדברים התייחס תא"ל אלמוז גם לסוגיית הביקורת נגד משרתי הקבע והבהיר, "הביקורת נגד אנשי הקבע ותדמיתם פורצת את המסגרת התקשורתית בגלל כל מיני סיבות כלכליות וחברתיות. אין לנו יותר מצבא אחד, אין ארגון שיכול להחליף את צה"ל. גם אם יש ביקורת ויש לה מקום, יש דרך. יש סגנון.

"אני מוטרד מזה בגלל הצבע והטונים שהאירוע הזה הגיע אליהם. יש לצה"ל ערכים וקווים אתיים, לא נתכנס ונצא להפגנות. השירות שלנו הוא שליחות ואת המאבק הציבורי ננהל בדרך עניינית ולא נגרר לשום ויכוח ואירוע שבו נצטרך לפרוץ את הגבולות", אמר דובר צה"ל.