אופיר אקוניס
אופיר אקוניספלאש 90

באירוע "שבתרבות" בהנחיית העיתונאית יעל דן בתיאטרון הלאומי "הבימה" התארחו, בין השאר, יצחק נבון, נשיאה החמישי של מדינת ישראל ויו"ר הרשות הלאומית לשימור התרבות ושפת הלאדינו, וסגן השר המתאם בין הממשלה לכנסת, ח"כ אופיר אקוניס.

באירוע אמר יצחק נבון כי "חסרות לי בתרבות של היום יותר דרך ארץ ומתינות – כי הכל אצלנו הפך אצלנו קיצוני מדי. אין התחשבות בזולת".

על רקע פטירתו של אריאל שרון, סיפר נבון כי שרון הציע לו להקים מפלגה ביחד, אך הוא סירב כי סבר שהשקפותיהם היו שונות וכי לא ניתן היה לגשר על הפערים האידיאולוגיים ביניהם. כשנשאל נבון האם הוא סבור כי שמעון פרס צריך להמשיך לקנדציה נוספת כנשיא, אמר: "פרס הוא נשיא יוצא מן הכלל שעבר תקופות קשות בחייו הפוליטיים. הוא ללא ספק הציל את מעמד נשיא מדינת ישראל"

סגן השר אופיר אקוניס, שסבו וסבתו היו דוברי לאדינו, אמר באירוע כשנשאל בנוגע לפרשת הרב פינטו כי "לא הייתי שופט אף אדם כרגע. מדובר כרגע בחשדות בלבד. העניין ייבדק ושלטונות החוק יעשו מה שהם נדרשים לעשות. לעומת זאת, התקשורת, מעבר להצפת נושאים על סדר היום, נוהגת לעיתים לשפוט אנשים בטרם עת."

אקוניס הוסיף "אני מכבד את התופעה של תפיסת הרבנים כמורי דרך וכמשענת, למרות שאני עצמי איני נוהג כך".

בנוגע לדברי שר הביטחון יעלון על קרי ולמו"מ שמתקיים עם הפלסטינים אמר סגן השר אקוניס כי "מדובר על שיחה סגורה שקיים שר הביטחון עם עיתונאי מדופלם. לדעתי, ניתן היה להשתמש בלשון אחרת. כן מתקיים מו"מ, אפילו רציני, בניגוד למה שעלה מדברי שר הביטחון."

אקוניס הוסיף כי "המסקנה שלי מכל ההתרחשות סביב המו"מ היא כי הפלסטינים מהווים מכשול לשלום. התעקשותם לא להכיר במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, מוכיחה כי הסכסוך אינו רק סכסוך טריטוריאלי, כי אם גם סכסוך על הקיום שלנו... אני מאמין בעצם קיומו של מו"מ עם הפלסטינים, אך צריך להבין כי מדינה פלסטינית עלולה להעמיד בסכנה את רוב ערי ישראל. על-פי החזון שלי, של הליכוד, איננו מעוניינים לשלוט על הפלסטינים, שישלטו הם על עצמם...אני בעד שלטון עצמי מקסימאלי לפלסטינים ושת"פ כלכלי עמוק ביננו לבינם, אך איני מוכן שתוקם מדינת ישראל על ערש המדינה שלי."

אקוניס סיפר שמשיחות שקיימו גורמים מדיניים עם גורמים מקבילים בירדן עולה כי "הירדנים מתנגדים לנסיגת ישראל מבקעת הירדן מתוך חשש כי אם תוקם מדינה פלסטינית וישתלטו עליה גורמים קיצוניים כגון חמאס, אל-קאעידה וכו', יעמיד הדבר בסכנה את שלטון מלך ירדן, לא רק את תל אביב."

בסיום ציין אקוניס כי לדעתו "מדינת ישראל צריכה לקלוט פליטים סוריים על בסיס הומניטרי בלבד, שהרי זו האנושיות היהודית בהתגלמותה, זהו המוסר היהודי. זאת לעומת האירופאים שמתעלמים ממלחמת האזרחים בסוריה, למרות שכל הזמן דואגים להטיף לישראל. העניין הזה מעיד על צביעות מצדם".