נקמת הזוועה של אל-קאעידה בצפון סוריה

פעילי שלוחת אל-קאעידה נקמו במורדים שיצאו ונגדם בדרכם המסורתית – כריתת ראשים ותלייתם על גדר הברזל של בניין תרבות במחוז חאלב

דלית הלוי - ערוץ 7 , י"ז בשבט תשע"ד

Syrian rebels in Aleppo
Syrian rebels in Aleppo
Reuters

ארגון המדינה האסלאמית בעיראק ובסוריה (זרוע של אל-קאעידה הזוכה לכינוי "דאעש") הצליח להחזיר את שליטתו על העיר ג'ראבלס במחוז חאלב בצפון סוריה ופעיליו מנסים כעת להרחיב את שליטתם עד למעבר הגבול עם טורקיה.

בג'ראבלס נקמו פעילי ארגון "דאעש" בלוחמים של ארגון החזית האסלאמית שסילקו אותם מהעיר ע"י עריפת ראשם והצבת הראשים הכרותים על גדר הברזל מרכז התרבות המקומי.

ארגון צבא סוריה החופשי ומרבית הארגונים האסלאמיים הכריזו מלחמה על "דאעש" על רקע ניסיונו של ארגון זה להשתלט על האזורים ששוחררו וליישם בהם משטר אסלאמי קיצוני בדומה לשלטון הטאליבן באפגניסטן תוך התעלמות מהארגונים האחרים.

יש לציין, כי אין מדובר במאבק בין כוחות חילוניים לדתיים, שכן גם הארגונים האסלאמיים הלוחמים ב"דאעש" מצדדים ביישומה של ההלכה האסלאמית (השריעה) על כך המשתמע מכך (הלקאה בשוט, כריתת ידיים ורגליים, הוצאה להורג בכריתת ראש, צליבה ועוד).

למעשה, מדובר במאבק כוח על חלוקת העוגה השלטונית ב"יום שאחרי" לאור ייצוב שלטון הכוחות המורדים בחלקים נרחבים של סוריה והיעדר היכולת של הצבא הסורי להכריעם.