"סמל לאהבת הארץ וידיעת הארץ"

"עזריה אלון, שהלך הבוקר לעולמו, היה בעיניי ארץ ישראל היפה במלוא מובן המילה", ספד שר הביטחון משה יעלון.

ניר הר זהב , י"ח בשבט תשע"ד

עזריה אלון.
עזריה אלון.
דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הביע צער על מותו של עזריה אלון שהיה ממקימי החברה להגנת הטבע.

"עזריה אלון, שהלך הבוקר לעולמו, היה בעיניי ארץ ישראל היפה במלוא מובן המילה, סמל לאהבת הארץ וידיעת הארץ, איש טבע ומורה שהאזנתי לתכוניותיו עוד כילד והייתה לי הזכות לפגוש אותו בהיותי רמטכ"ל. עזריה, הטבע והגנת הטבע היו שם נרדף זה לזה, והוא גרם לכל מי שפגש בו או האזין לו, להתאהב בטבע ובנופי הארץ.

תרומתו למדינת ישראל הייתה ייחודית וחסרת תקדים. הגם שלא נולד בישראל, דומה כי על עזריה כתב שאול טשרניחובסקי את המשפט 'האדם אינו אלא תבנית נוף מולדתו'. לאורך חייו גילם עזריה לא רק את אהבתו העצומה לישראל, לרגביה ולנופיה; לא רק רצון ונחישות מעוררי השראה להנחיל את האהבה הזו לדורות צעירים; אלא גם צניעות ופשטות יוצאי דופן, באופן מעורר הערכה אשר מהווה דגם לחיקוי. יהי זכרו ברוך".

עזריה אלון, ממקימי החברה להגנת הטבע ומאנשי הטבע המרכזיים בתולדות המדינה, הלך הבוקר (ראשון) לעולמו בביתו שבבית השיטה, והוא בן 95.
 

אלון זכה בפרס ישראל פעמיים - ב-1980 עם החברה שהיה ממייסדיה, וב-2012 על מפעל חיים, בזכות תרומתו הייחודית להגנת הטבע בישראל. לאלון פרסים רבים נוספים, כולל דוקטור לשם כבוד מטעם מכון ויצמן ומטעם אוניברסיטת בן גוריון, פרס צימרמן לאיכות הסביבה ופרס יושב ראש הכנסת לאיכות החיים והסביבה, ופרס יגאל אלון למעשה מופת חלוצי.