'אין לישראל הרבה ידידים ברמה הזו'

עם פמליית ענק של שרים ובכירים הגיע ראש ממשלת קנדה לישראל. סגן שר החוץ מספר על הקשר המיוחד והמאבק הקנדי למען ישראל.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ח בשבט תשע"ד

'אין לישראל הרבה ידידים ברמה הזו'-ערוץ 7
סטיבן הרפר
רויטרס

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס סגן שר החוץ, חבר הכנסת זאב אלקין, לביקורו של ראש ממשלת קנדה סטיבן הרפר בישראל, ביקור בו משתתפים שרים רבים מממשלת קנדה, בהם שר החוץ, שר התעשייה, שר הסחר הבינלאומי ואחרים.

על יחסה האוהד של קנדה לישראל מציין סגן השר אלקין כי מדובר ביחס עקבי אותו מקיים הרפר מאז נבחר בשנת 2006. לדבריו קנדה שומרת על קו אוהד לישראל זה מכבר, אך מאז נבחר הרפר לתפקיד הדברים באים לידי ביטוי בפרמטרים רבים ושונים.

אלקין מציין בדבריו כי לעיתים מוצאת את עצמה קנדה נאבקת לבדה את מאבקה של ישראל בזירה הבינלאומית, מול האיראנים, מול הקריאות לחרם ומול יוזמות פלשתיניות שונות. עוד הוא מזכיר את התכיפות שבה מרבה שר החוץ הקנדי לבקר בישראל ואת העובדה שהוא מגיע לאו"ם אישית בכל פעם שמתקיימת במקום הצבעה נגד ישראל על מנת להצביע בעצמו נגד המהלך ויחד עם ישראל.

"אין הרבה ידידים ברמה הזו", אומר אלקין המזכיר את סגירת השגרירות האיראנית, את המשך הסנקציות הקנדיות על איראן למרות ההסכמים בין איראן למערב ומהלכים נוספים בהם נקטה ממשלת קנדה צעדים לטובת ישראל ונגד אויביה.

באשר למחיר שאותו משלמת קנדה בשל תמיכתה זו בישראל, אומר אלקין כי בהיותה מדינה חזקה וגדולה המחיר הוא לא גדול כל כך שכן רבים לא מעזים "להתעסק" איתה על אף עמדותיה מחשש שיבולע להם עצמם.

בביקור הנוכחי, מספר אלקין, יושם דגש על העמקת שיתופי הפעולה בין המדינות בתחומי מדע, כלכלה, ביטחון, פיתוח ועוד. כמו כן יקדמו הצדדים שיתופי פעולה בפרויקטים במדינות מתפתחות ויהודקו היחסים הקרובים מאוד בין ראשי הממשלות נתניהו והרפר.

בדבריו מציין אלקין כי לבד משורת השרים המתלווים להרפר מבטא ראש הממשלה הקנדי את יחסו המיוחד לישראל בכך שלקח עימו לביקור בישראל כמאתיים מראשי הקהילה היהודית ואנשי עסקים ולמעשה מדובר ככל הנראה במשלחת הגדולה ביותר שלקח איתו הרפר לביקור כלשהו מחוץ לגבולות קנדה.

במהלך הביקור ידונו הצדדים במציאות המורכבת במזרח התיכון כשאיראן וגם המו,מ מול הפלשתינים במרכז הדיונים לצד עיסוק במתרחש בסוריה. לדבריו דווקא משום שהעמדות קרובות חשוב להדק את הקשרים ולהעלות את הסוגיות והדעות על שולחן השיחות בין המנהיגים.

כמו כן יהדקו נתניהו והרפר את הקשרים המעשיים בין המדינות. זאת על מנת שיחסים אלה לא יהיו ארוכי טווח ולא תלויים בממשלה כזו או אחרת השולטת בישראל או בקנדה.

באשר לאפיק המדיני מול הפלשתינים אומר אלקין כי בסוגיה זו העמדה הקנדית היא כבשאר העולם, דהיינו תמיכה ברעיון שתי המדינות, אך לתפיסתם על הצדדים לקיים את המו"מ ללא לחץ חיצוני ובהתאם מקפידים שם לאפשר שיח כזה ללא לחצים מצידם. עוד הוא מציין כי אמנם קנדה אינה תומכת בהתיישבות, אך עם זאת היא מקפידה שלא לבקר את ישראל גם בסוגיה זו, והדבר משמעותי בעיקר בתקופה בה מזמנים האירופים את שגרירי ישראל לשיחות הבהרה ונזיפה בעקבות המשך תנופת הבנייה בישובי יו"ש.

כשנשאל אם ניתן להעתיק את היחסים בין ישראל לקנדה למדינות אחרות אומר אלקין כי הדבר אפשרי ומתרחש במספר רב של מדינות כדוגמת אוסטרליה ורומניה שנשיאה יגיע בימים הקרובים לישראל. כמו כן הוא מזכיר את ראש ממשלת גיאורגיה הצפוי להגיע לישראל בשבוע הבא ומדובר בראש ממשלה אוהד מאוד לישראל, כזה שדאג לנתק את יחסי ארצו עם האיראנים.

לטעמו של אלקין היסוד לקשרים טובים עם מדינות הוא מאמץ דיפלומטי הסברתי אקטיבי ולא כזה שממתין לשריפות כדי לכבות אותן, כהגדרתו.