כשהשר הקנדי לשעבר לביטחון פנים הגיע להר הבית

השר לביטחון פנים לשעבר של קנדה ביקר בהר הבית ונדהם לגלות את האופן בו מתייחסת משטרת המדינה היהודית ליהודים שמגיעים למקום.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ט בשבט תשע"ד

כשהשר הקנדי לשעבר לביטחון פנים הגיע להר הבית-ערוץ 7
הר הבית
המטה לתנועות המקדש

ביקור מפתיע ולא צפוי התרחש אתמול (ראשון) בהר הבית.

השר לביטחון פנים לשעבר של קנדה ביקר במתחם ההר ונדהם לגלות את האופן בו מתייחסת משטרת המדינה היהודית ליהודים שמגיעים אל המקום.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר יוסף רבין, תושב ירושלים ומהעולים זה שנים להר, על הביקור שנולד בעקבות מפגש מקרי בינו לבין השר הקנדי לשעבר.

היה זה בשבת האחרונה. רעייתו של רבין נסעה לבקר את אמה בארה"ב והוא התארח אצל חברים לסעודת שבת אליה הוזמן גם השר הקנדי לשעבר סטוקוול דיי. תוך כדי הארוחה סיפר רבין לדיי על סוגיית הר הבית. "זה עניין אותו והוא ביקש לארגן ביקור".

לאחר השבת יצר יוסף רבין קשר עם יהודה גליק, יו"ר ארגון ליב"ה, וזה חבר לדיי ולרבין לביקור שלדברי רבין היה עבורו אירוע חזק ומרשים אך עם זאת הותיר בעיניו כמה וכמה שאלות על ההתנהלות במקום:

"הוא היה בשוק איך שוטרים יהודים יכולים לעשות כך ליהודים. הוא לא הבין איך יכולים לדבר על איחוד ירושלים ובאותו זמן אסור לפתוח את הפה בהר הבית", אומר רבין ומספר כי בביקור זה נתקל לראשונה בתשע שנות ביקוריו בהר בתופעה בה נאסר על יהודים לשוחח עם תיירים ששאלו שאלות על בית המקדש. לדבריו שוטרים הגיעו מיידית למקום ואסרו עליהם לדבר עם התיירים שכן הדבר מפריע לאנשי הוואקף.

לדבריו, דיי ראה את הדברים והיה בשוק מכל שאירע מאז הגיע למתחם ההר, הבדיקות, התור, ההפרעות של ערבים במתחם ההר, התנהלות הוואקף הצעקות ועוד. "הוא לא היה מסוגל להבין איך ממשלת ישראל עושה את זה ליהודים".

עוד מספר רבין כי דיי ששמע שהיהודים עולים להר רק אחרי טבילה ביקש גם הוא לטבול טרם העלייה להר. "אמרתי לו שהוא לא חייב כי הוא לא יהודי, אבל הוא התעקש ורצה לחוות את העניין כמו יהודי".

רבין מספר כי השר הקנדי לשעבר צפוי לפגוש בביקורו בישראל את ראש הממשלה ולקראת ביקור זה התבקש להעלות גם את רשמיו הקשים מהביקור בהר הבית. יצוין כי דיי הקים את המפלגה השלטת היום בקנדה והיה קרוב להתמנות לראש ממשלה אלמלא הפסיד בפער זעום את ההנהגה. עם זאת הוא מקורב מאוד לראש ממשלת קנדה הנוכחי שכידוע מבקר גם הוא בימים אלה בישראל.