חבל תלייה מוות התאבדות
חבל תלייה מוות התאבדות רויטרס

ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל מותח ביקורת על העלייה הדרמטית המסתמנת במספר ההוצאות להורג שביצעה איראן בתקופה האחרונה.

על פי הנתונים שמציג הארגון מאז תחילת 2014 ביצעה איראן 40 הוצאות להורג. הנתון מתחדד כשמתברר כי לפחות 33 מההוצאות להורג בוצעו רק בשבוע שעבר.

"העלייה החדה במספר ההוצאות להורג עד כה החודש באיראן מדאיגה. הרשויות באיראן מנסות לשנות את התדמית הבינלאומית שלהם אך זה חסר משמעות אם באותו הזמן מתקיימות הוצאות להורג", אמרה חסיבה חדג' סחראווי, סגנית מנהלת תכנית המזרח התיכון וצפון אפריקה.

בארגון מדגישים כי "עונש המוות הוא הפרת הזכות לחיים של כל אדם והינו עונש אכזרי, בלתי אנושי ומשפיל". באשר לאיראן אומרת חדג' סחראווי כי "שלטונות איראן חייבים לנקוט לאלתר בצעדים לביטול עונש המוות, שכבר הוכח שאינו עוזר להתריע מפשע" .

יצוין כי מתחילת 2014, אמנסטי אינטרנשיונל תיעד 21 הוצאות להורג בהן הכירו הרשויות באופן רשמי, ו-19 הוצאות להורג נוספות שדווחו ממקורות אמינים, כך לדברי אנשי הארגון.

כאמור בשבוע שעבר לבדו שבר מספר ההוצאות להורג שיא ומתברר כי אחרי ה-9 בינואר 2014 בוצעו באיראן יותר הוצאות להורג מאשר בכל חודש ינואר 2013.

"הוצאה להורג אחת של אדם שהורשע ברצח בוצעה בפומבי ב-13 בינואר 2014 בסירג'ן, מחוז קרמן שבדרום איראן. הוצאות פומביות להורג באיראן מתבצעות בדרך כלל על ידי מנופים המרימים את הנידון למוות בעזרת חבל תלייה סביב הצוואר מול קהל צופים", אומרים באמנסטי.

הארגון מוסיף וקורא לשלטונות איראן להקפיא לאלתר את כל ההוצאות להורג המתוכננות ולהמתיק את הדין עם אלו שנדונו למוות. "שלטונות איראן חייבים לשים קץ לסודיות האופפת את השימוש בעונש המוות". דרישה זו מגיעה בעקבות העובדה שמשפטים בבתי משפט מהפכניים מתקיימים בדלתיים סגורות לעיתים קרובות, ולשופטים ישנה הזכות להגביל את הגישה של עורכי דין לנאשם במהלך חקירות לפני משפט במקרים מצומצמים.

על פי הנתונים שנאספו בידי חוקרי אמנסטי מרבית המוצאים להורג באיראן הורשעו בעבירות הקשורות לכאורה בסמים. בארגון מזכירים כי על פי סטנדרטים בינלאומיים, על מדינות להגביל את השימוש בעונש המוות רק ל"פשעים חמורים ביותר". לעומת זאת "פשעים שאינם קטלניים כגון עבירות סמים, אינם עומדים בסף הקבוע. בנוסף, באיראן אין את הזכות לערער באופן משמעותי על הרשעות בעבירות סמים על פי חוק מיגור הסמים. זאת בניגוד להתחייבויותיה הבינלאומיות של איראן להבטיח כי כל מי שהורשע בעבירה פלילית יש הזכות לערער על הרשעתו".

"באיראן, עבירות הקשורות לסמים נשפטות בבתי משפט מהפכניים אשר באופן שגרתי אינם עומדים בסטנדרטים בינלאומיים של משפט הוגן. המציאות באיראן היא שאנשים נידונים למוות באכזריות אחרי משפטים לא הוגנים, וזה אינו מתקבל על הדעת", דברי חדג' סחראווי החותמת את דבריה בקביעה הבסיסית ולפיה ארגונה מתנגד לעונש מוות בכל המקרים, ללא יוצא מן הכלל.