מאחורי החיוכים. ברק ואשכנזי
מאחורי החיוכים. ברק ואשכנזי פלאש 90

בעקבות הסחבת המשפטית סביב פרשת הרפז והחשדות החמורים נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, פנתה אתמול (שני) עמותת אומ"ץ לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, בדרישה שיורה על זירוז הליכי החקירה בפרשה. זאת בעיקר לנוכח מה שנראה כסחבת מתוכננת של היועץ המשפטי לממשלה.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם יו"ר הנהלת אמו"ץ, אריה אבנרי, התובע השלמת חקירה מהר ככל הניתן. בדבריו הוא מזכיר את עתירותיה הקודמות של העמותה בדרישה להשלים את החקירה ואת התחמקותו של היועץ המשפטי לממשלה ממתן תשובה.

אחת העתירות נדחתה ובית המשפט הורה לאומ"ץ לשלם סכום של 15 אלף שקלים בשל עתירה טורדנית, אך עתירה מאוחרת יותר התקבלה וכאשר היועמ"ש ויינשטיין הורה לחקור את הפרשה פנתה העמותה לפרקליט המדינה דאז, משה לדור, בדרישה שיורה להשיב את הסכום שנגבה והתברר שנגבה שלא כדין. עד כה לא קיבלה אומ"ץ מענה לדרישתה זו.

אבנרי מזכיר כי על אף הוראתו של ויינשטיין לחקור את הפרשה, הוראה שניתנה לפני כשלושה חודשים, "החקירה מתנהלת בעצלתיים איש מהחשודים טרם הובא לחקירה. פורסם בתקשורת שברק ביקש מימון להגנה משפטית שלו ובינתיים פרצה פרשת פינטו ויח"א 433 ואחת הנפגעות המרכזיות תהיה פרשת הרפז שתידחה לקרן זווית. לכן פנינו לפרקליט המדינה וליו"ר הוועדה לביקורת המדינה שבזמנו הבטיח שאם פרשת הרפז תרד מסדר היום הוא ישקול הקמת ועדת חקירה ממלכתית. רצינו להזכיר לו את ההבטחה שלו"

"לא נתן לפרשה הזו לרדת. נפנה לבג"ץ. אנחנו לא פראיירים. לא נרפה מאף אחד", אומר אבנרי המציין כי החוקר המרכזי של הפרשה הוא האלוף במיל' יעקב אור מנדי, היום הוא חבר הנהלת אומ"ץ והמשמעות היא שהפרטים אודותיה ידועים לו היטב, וככזה הוא קובע כי מדובר בנתונים שלא ניתן לעבור עליהם לסדר היום, גם אם כרגע לא ניתן לפרסם את הדברים.

"למען טוהר המידות ונקיון היחסים בין הדרג המדיני לדרג הצבאי ראוי שהציבור ידע את האמת במגבלות הצנזורה ויסיקו את המסקנות. אי אפשר לטייח את הפרשה הזו. לכן אומ"ץ חוזרת לפרשה הזו ולא תניח לה".

אבנרי נזהר בדבריו שלא להגדיר את התנהלותו של אשכנזי מול ברק כ'פוטש' כפי שהיה מי שעשה זאת בתקשורת. הוא מזכיר שמשמעותו של פוטש היא הפיכה צבאית כוחנית וכזו לא נעשתה ולא תוכננה, אך עם זאת הוא קובע כי "היה ניסיון של הדרג הצבאי למרוד, במרכאות או בלעדיהן, בדרג המדיני" הוא אומר ומיד מוסיף כי שני הצדדים פעלו ועשו מעשים שלא ייעשו. "הציבור טרוד בהרבה טרדות ופרשות ופרשה רודפת פרשה, שוכחים מה נגמר ומה לא, מה תלוי ועומד, מה בהקפאה ומה לא, ולכן אומ"ץ רואה חובה אזרחית שלא יהיו נשכחות".

באשר ליחסי ההתנהלות הבלתי ראויה של ברק ואשכנזי אומר אבנרי כי שניהם ביצעו מעשים בעייתיים, "אחד יותר ואחד פחות", וכשהוא נשאל אם התחושה שמעניקה התקשורת שאשכנזי הוא שהתנהל באופן החמור ולא ברק אינה נכונה, אומר אבנרי כי "אין כאן שני צדיקים שטליתותיהם תכלת. אם יש להם טליתות הן מוכתמות".