גאולה כהן - ראיון

חברת הכנסת לשעבר וכלת פרס ישראל, גאולה כהן (88), לא מפסיקה לפעול למען עם ישראל וארץ ישראל גם מחוץ למסגרת הפרלמנטרית.

כהן זכתה השנה בפרס ירושלים ותקבל אותו במעמד אישי ציבור וקהל גדול בכנס ירושלים שיערך במלון קראון פלאזה בבירה בשלושה ובארבעה בפברואר.

בראיון לערוץ 7 היא מביעה דאגה נוכח התהליך המדיני שעלול להמיט אסון על ההתיישבות ולחלק את בירת ישראל.

"כל התקדמות בתהליך המדיני זה בעצם ללכת אחורה", אומרת כהן, "אני שמחה שהיתה לי הזכות לחוקק את חוק ירושלים (חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל - ח.ע.), אבל צריך לזכור שיכול מחר לבוא אדם ולבטל את החוק. אותה יד שהצביע אז בעד תצביע היום נגד ואני מקווה שירושלים חזקה מכל התהליכים האלה".

כהן מדגישה כי חלוקת ירושלים וחלוקת ישראל לשתי מדינות, ''תפצע'' את העם היושב בציון. "לא הייתי רוצה להגיע ליום כזה שבו ירימו את היד נגד חוק ירושלים ובעד חלוקת הארץ, ארץ ישראל זו חטיבה אחת. לצערי אנחנו לא שומרים על המתנות שקיבלנו מה' והלוחמים שלנו".

היא אופטימית לגבי חוזקם של חברי הכנסת כיום בנושא שמירה על ארץ ישראל, "אני מקווה ולא יכולה להבטיח שחברי הכנסת יכולים לשמור על ארץ ישראל", אומרת כהן, "גם שהעברתי את חוק ירושלים שבר את ליבי שהיו חברי כנסת יהודים שלא הרימו את היד. 'אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני' זה לא רק משפט זו שבועה קיומית ובלעדיה לא נתקיים. אני עדין מחכה לעם היהודי שיבוא מארצות הגולה כדי לקיים את השבועה והאמונה הזאת. יחד עם זאת מי האמין שנוכל להגיע ליום הזה שחצי מיהודי העולם נמצאים כאן בארץ ישראל?" .

"אין לי געגועים לכנסת", מודה כהן, "אני לא מכירה מישהו שמתגעגע לכנסת אבל יש געגועים לפעמים לעשייה פוליטית. שאני רואה במה אני רוצה לקפוץ עליה ולהגיד את שעל לבי אבל יודעת שזה לא אפשרי".

ניסיונה הפוליטי של כהן עובר לדור הצעיר וכמה חברי כנסת מתייעצים איתה באופן קבוע. "יש אחת בכנסת שמתייעצת איתי ואני אוהבת אותה מאוד, ח"כ ציפי חוטובלי מהליכוד, בחורה חכמה ומוכשרת ונואמת בחסד ובונה תזות ולא סתם מדברת".

לאחרונה הוציאה כהן ספרון על פועלו של אבי האסירים, הרב אריה לוין. "אני עדין זוכרת את הפגישה איתו ב-1947 בבית הכלא בבית לחם, כל כך התרגשנו באותו היום".

לקראת סוף הראיון אומרת כהן, כמו שמו של ספרה, "אין לי כוח להיות עייפה. משהו תמיד בוער ודוחף אותי לאיזו שהיא עשייה לאומית למען העם שלנו, עשייה אישית כמו כתיבת טורים וספרים ועשייה למען המשפחה עם הנכדים שזה אחד העיסוקים שהכי מדליקים אותי".