בתי ספר מעורבים: בשורה או סכנה?

בצו פיוס שיזמו את הקמפיין משוכנעים שמדובר באידיאל. שר החינוך לשעבר הרב יצחק לוי: בתי הספר האלה לא מיועדים לילדי הממ"ד.

בני טוקר , כ"א בשבט תשע"ד

הרב יצחק לוי
הרב יצחק לוי
יוני קמפינסקי

ארגון "צו פיוס" מוביל בשבועות האחרונים קמפיין בעידודו של שר החינוך, הרב שי פירון, שקורא להורים לשלוח את ילדיהם לבתי ספר מעורבים בהם לומדים דתיים וחילונים יחד.

אסף הירשפלד שאחראי על תחום החינוך המשותף דתיים חילונים ומסורתיים בצו פיוס, טוען שלא מדובר במיעוט, "הורים רבים, דתיים וחילונים רוצים לחנך לסובלנות. יש היום בתי ספר כאלה בכפר אדומים, תקוע וירושלים אבל זה לא מספיק. חשוב לנו שכולם ידעו שיש אופציה כזאת ומשרד החינוך שותף לעניין הזה".

לדבריו, בתי הספר המעורבים פועלים במתכונת מיוחדת, "זה חינוך מעורב בנים ובנות מכיתה אלף עד י"ב. התלמידים הדתיים מקבלים מענה לתפיסת עולמם האמוני ומאידך התלמיד החילוני לא מחויב לשמירת הלכה והוא יפגוש בבית הספר גם מורים ממלכתיים. יש שיעורים בהם לומדים ביחד ויש גם שעות מפוצלות".

הירשפלד אינו חושש מיצירת בלבול אצל חלק מהילדים, "הילדים ילמדו לחיות ביחד בתוך עולם מורכב, אני מאמין שבתוך שלוש שנים יפתחו עשרות בתי ספר כאלה, משרד החינוך רואה בזה יעד. אני מניח שהורים שלא רואים ברב שי פירון או ברב פרומן ז"ל כרבנים שמחויבים להלכה, לא ישלחו לבתי הספר האלה אבל יהיו רבים שכן".

בתגובה לקמפיין, אומר הרב יצחק לוי, לשעבר שר החינוך ויו"ר המפד"ל, שלא ממש ברור לו מי קהל היעד בקמפיין הזה.

בראיון לערוץ 7 הוא מסביר כי "בתי הספר האלה הם לא פתרון לילדי הממלכתי דתי שיש להם צרכים חינוכיים מסוימים, יש ילדים שהמסגרות האלה לא יתאימו להם. מסגרת מעורבת בחלק מהציבור עלולה לעורר בעיה. מי שלא שולח לחברה מעורבת לא ישלח לבית ספר כזה, היום הרוב לומדים בכיתות נפרדות. הייתי רוצה לראות את כולם לומדים ביחד, אבל בפועל זה לא כך, כי מסתבר שהרצונות של ההורים שונים.

יש היום כבר כמה בתי ספר כאלה, ויש הורים ששולחים ורואים בזה אידאל, אבל אני באמת לא מבין מהי מטרת הקמפיין, רוב ההורים של החינוך הממלכתי דתי, לא מוצאים לנכון לשלוח לבתי הספר האלה, כך שאני לא מבין מיהו קהל היעד".