בין שני עולמות
בין שני עולמותיחצ

יום השואה הבינלאומי, שיחול בשבוע הבא, מביא עמו תמיד שלל תכני תרבות. ספרים, סרטים וגם הצגות. אחת מהן המועלת בימים אלו על קרשי תיאטרון הקאמרי, היא ההצגה בין שני עולמות. ההצגה המצוינת הזו עוסקת בזהות.

בדילמה ההולכת ומועלת לאורך כל 95 דקות ההצגה, נשאלת ונזרקת לחלל השאלה האם אפשר להיות אדם שלם ללא זהות? מהי זהות? האם ניתן להחליף זהות? (לפי ההצגה בכל מקרה, כל שלושת השחקנים המבטאים כל אחד, דמות ואישיות אחרת, בהחלט מודעים לסוגיה זו) המחזה הוא בדיוני עם מרכיבים ביוגרפיים מחייה של השחקנית שרה פון שוורצה.

המחזה עוסק בבחורה ישראלית ממוצא גרמני, בת להורים שבחרו לקשור את גורלם וחייהם עם העם היהודי והתגיירו, מוצאת עצמה בבגרותה קרועה, מיוסרת, מחפשת את זהותה, מתנהגת ומדברת כמו ישראלית מצויה ונושאת שם משפחה גרמני אריסטוקרטי.

בעקבות אירוע דרמטי שהתחולל במסגרת עבודתה כצלמת עיתונות, היא נוסעת למצוא מחדש את אביה ולברר יחד עמו למה כפה על ילדיו את הגורל הזה, להיות קרועים כל חייהם בין שתי תרבויות, בין שתי מולדות? למה העמיס עליהם רגשות אשמה גרמניים לכל החיים, והשניא עליהם תרבות וארץ? למה לא השאיר בידיהם את הזכות והיכולת לבחור בעצמם? היא רוצה לשמוע מפיו שטעה. היא נוסעת למצוא תיקון ואולי להשכין סוף סוף שלום בנפשה אבל גם נפשה קרועה.

מרגע שבו בתחילת ההצגה אין היא מוכנה לחיבוק חם של אבא, בסופו של דבר היא מוצאת עצמה מתנחמת בזרועותיו. בימים הללו לפני יום השואה הבינלאומי עם מחזה שהוא חובק מדינות, ערים, יהדות ודילמות ראוי לצפות ולהגיע הביתה עם הרבה מחשבות. חלק לא מבוטל מההצגה מלווה במלל גרמני. יפה עשו יוצרי ההצגה, שהיא מלווה בתרגום כתוביות לשפות עברית וגרמנית.