''איפה ואיפה: קם בחוץ דביר וגמליאל בפנים''

הרב אביחי רונצקי סבור כי החלטת הפרקליטות שלא לערער על שחרורה המוקדם של ענת קם נובעת מעמדותיה הפוליטיות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ה בשבט תשע"ד

ענת קם
ענת קם
פלאש 90

"אני מתעורר לבוקר קשה ואני נסער מאוד", אומר הרב הצבאי הראשי לשעבר, הרב אביחי רונצקי, בעקבות שחרורה היום של ענת קם מכלאה בתום ריצוי של שני שליש מתקופת מאסרה.

הרב רונצקי משווה בין היחס שקיבלה קם לבין זה שקיבלו עופר גמליאל ושלומי דביר וקובע כי מדובר באיפה ואיפה שבה דנים את השניים לעומת האופן שבו דנה מערכת המשפט את ענת קם.

בראיון ביומן ערוץ 7 מסביר הרב רונצקי כי קם ביצעה עבירת ביטחון חמורה ביותר, עבירה שבכוחה היה לסכן את חיילי צה"ל ובעוד גמליאל ודביר שריצו שני שלישים ממאסרם אינם זוכים לשחרור והפרקליטות ממהרת לערער על כוונת בית המשפט לשחררם, הרי שבמקרה קם אין הפרלקיטות נזעקת לעשות כך.

לטעמו הסיבה ליחס המפלה של השניים לעומת קם כתובה על הקיר כהגדרתו, "זה תלוי לאיזה זרם מחשבתי משתייך הנאשם", אומר הרב רונצקי ומקווה שכל הפועלים למען שחרורם המוקדם של דביר וגמליאל יקחו את תקדים ענת קם ויעשו בו שימוש משפטי שיוביל לשחרור.

עוד מוסיף הרב רונצקי ומגדיר את הענישה לה זכתה קם כענישה קלה שבקלים לעומת חומרת העבירה שביצעה. הוא מזכיר כי קם גנבה מכספת של אלוף פיקוד המרכז מסמכים הכוללים החלטות מבצעיות, פרוטוקולים של דיונים, מסמכי פעילות מבצעית ועוד ובמידה ומסמכים אלה היו נופלים לידי גורמים עוינים היה בכוחם של ארגוני הטרור להטמין לחיילי צה"ל מארבים ומטענים שהיו מסכנים את חייהם בעקבות המידע.

יצוין כי הרב רונצקי מבהיר כי גם המעשה שעשו גמליאל ודביר הוא חמור ואין לקחת את החוק לידיים אך התנהלות הפרקליטות שבחרה לערער על החלטת שחרורם אחרי שני שליש מהעונש לעומת ההחלטה שלא לנהוג כך במקרה ענת קם היא מקוממת ואף מעבר לכך.

בין השאר מספר הרב רונצקי כי במסגרת הערעור על החלטת השחרור מוצגים נתונים שקריים אודות דביר וגמליאל כמי שלא התחרטו על המעשה שביצעו, בה בשעה שהוא עצמו היה המתווך בחרטה זו והוא עצמו הביא את חרטתם לידיעת המערכת. כך גם מובא טיעון ולפיו חשוב להשאיר אותם במאסרם 'למען ייראו ויראו', טיעון שמשום מה נפקד מקומו במקרה ענת קם. "יש כאן איפה ואיפה באותו סוג של עבירה", הוא קובע.