הטלית המיוחדת ששרדה את השואה - חזרה לאושוויץ

השר אורי אריאל קיבל לפני צאתו לפולין טלית בת למעלה מ-80 שנה, ולצידה בקשה - לומר 'קדיש' באושוויץ כשהוא עטוף בה.

יוני קמפינסקי, פולין , כ"ו בשבט תשע"ד

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, קיבל לפני צאתו במשלחת הח"כים לפולין, טלית מיוחדת ולצידה בקשה: "לעשות קידוש ה' באוושויץ ולהגיד את הקדיש עטוף בה".

הטלית, ששייכת לשלמה יום טוב-האופט ששרד את השואה, הוחבאה על ידו פעמים רבות במקומות שונים, לעיתים הוא טמן אותה באדמה ולאחר כחודש חזר לקחת אותה ולעיתים החביאה בברזנט או בדרכים אחרות.

השר אריאל קיבל אותה מידיו של אליעזר האופט מצפת, בנו של שלמה, כדי שיתעטף בה בעת הביקור היום באוושויץ וכדי שיתפלל איתה ויגיד דווקא שם יחד איתה את הקדיש.

השר אריאל הוציא באושוויץ את הטלית, אמר את הקדיש כשהוא עטוף בה והסביר לנוכחים את משמעותה. בדבריו הזכיר השר אריאל גם את קרובי משפחתו שנספו במחנות: "במחנות שהיינו היום נרצחו סבי מצד אמי משה, סבתי מצד אמי שרה, ודודי שמואל, יחד עם כל משפחתם הרחבה. לא נשאר מהם שריד".

את הטלית קיבל שלמה האופט לפני השואה, כמתנה לבר מצווה. בשנות המלחמה הקפיד להתעטף בה ולברך עליה, כיוון שתפילין לא היה ניתן להשיג. הוא הצליח לברוח מאושוויץ אך אביו, נחמן צבי האופט, לא הצליח לברוח ונספה בכ' סיוון תש"ד (1944).

מבחינת משפחת האופט, הטלית המיוחדת הזו היא הדבר היקר ביותר שנותר למשפחה מהשנים הקשות הללו. הטלית עברה תהליך שימור וזו הסיבה שהיא במצב טוב גם כיום, כאשר היא בת למעלה מ-80 שנה.

לאחר השואה עלה שלמה יום טוב האופט והיה לסגן ראש העיר צפת מטעם הפועל המזרחי. לאחר מכן יסד את המועצה הדתית בצפת ועמד בראשה.