אריאל שרון שותף לתג מחיר הראשון

מחקר חדש חושף פרשה עלומה בביוגרפיה של אריאל שרון ז"ל - שותפותו בנקמת הדם הפרטית של מאיר הר-ציון לאחר שבדווים רצחו את אחותו.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ז בשבט תשע"ד

אריאל שרון
אריאל שרון
צילום: פלאש 90

בספר חדש העוסק במסעות האסורים לפטרה, בעשרים שנותיה הראשונות של המדינה, ייחשף לראשונה מחקר שעסק בתג המחיר של מאיר הר-ציון שביניהם היה גם ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ז"ל. מיתוס 'הסלע האדום' נוצר גם בעקבות תעוזת הלוחמים שחצתה את הגבול.

בכנס שיערך בבית ספר שדה כפר עציון ביום חמישי הקרוב יושק הספר החדש וייחשף מחקר העוסק בפרשה זו ובפעילותו של שרון ב'תג המחיר'.

בבית שדה כפר עציון מסבירים כי "שנותיה הראשונות של מדינת ישראל עסקה בקליטת עלייה, בניית כלכלה וטיפול בתקריות חוזרות ונשנות בגבול. בשנות ה-50, עם הקמת יחידה ה-101 וביצוע פעולות התגמול- החל להיבנות מחדש אתוס הצבר הארצישראלי המסוגל לכל אויב ואיננו יודע פחד".

"אחד המוקדים לבניית האתוס וחיזוקו היה במבחן אומץ קסום ולא מוכר- אל הסלע האדום. אחד ממעצבי מיתוס זה, היה מאיר הר ציון ופעולת הנקם האישית שלו בבדווים הירדנים שרצחו את אחותו. שאלת המפתח שהטרידה רבים במשך שנים, נגעה לתפקיד שמילא מפקד גדוד הצנחנים, אריאל שרון ז"ל, והרמטכ"ל משה דיין", מספרים בבית שדה כפר עציון.

מנהל בית הספר, ירון רוזנטל, אמר כי "אריק שרון היה דמות מורכבת ומרתקת שככל שאנחנו מעמיקים בחקר תולדות הארץ הזאת ב-70 שנה האחרונות אנו רואים את טביעת האצבע שלו".

עוד הוסיף רוזנטל "נושא פעולות התגמול לא נחקר עד כה וראוי שימצא מקום מכובד בדפי קורותיה של מדינת ישראל".