נתניהו בכנס INSS

ראש הממשלה בנימין נתניהו הדגיש בנאום שנשא הערב (שלישי) בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי, כי האיראנים "חונים" על סף הגעה לפצצה.

לדבריו, "הסכם הביניים בז'נבה הרחיק להערכתנו את איראן מפצצה ב-6 שבועות בלבד, ולכן המבחן הוא הסכם הקבע במידה שאכן יושג הסכם כזה".

"אנחנו נתמוך רק בהסדר שיבטיח פירוק מוחלט של איראן מהתשתיות והיכולות להשיג נשק גרעיני. אנחנו לא ניתן לאיראן לפתח את היכולת לפתח נשק גרעיני. זו היתה ונשארה העמדה של ישראל", קבע נתניהו.

ראש הממשלה התייחס גם למו"מ עם הפלסטינים, והבהיר כי "אני לא רוצה מדינה דו לאומית, ואני חושב שאני משקף בכך את רצונם של מרבית אזרחי ישראל".

מנגד הדגיש נתניהו, "אנחנו לא רוצים מדינה נוספת בחסות איראן סמוך אלינו, ואנחנו רוצים ששני הרצונות הללו יתממשו".

נתניהו הדגיש, כי ישראל איננה מחויבת לקבל עמדה שיציג ג'ון קרי, "האמריקנים פועלים לגבש עמדות אמריקניות. ישראל אינה חייבת לקבל כל עמדה אמריקנית".

לדבריו, "אנחנו עומדים על שני דברים יסודיים. הראשון הוא הכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. זהו שורש הסכסוך. הסכסוך איננו על השטחים, איננו על ההתנחלויות וגם איננו על מדינה פלסטינית. התנועה הציונית הסכימה להכיר במדינה פלסטינית. הסכסוך הוא על המדינה היהודית. כשאנחנו מדברים על הסדר, אנחנו מדברים על הסדר שבו אנחנו מתבקשים להכיר במדינת לאום פלסטינית, הייתכן שאנחנו לא נדרוש להכיר במדינת הלאום היהודית? לא יתכן שישראל תתבקש למלא צד אחד של המשוואה והפלסטינים לא יתבקשו למלא את הצד שלהם", קבע נתניהו.

"הדבר השני הוא, סידורי ביטחון יציבים, שביסודם מושתתים על צה"ל ועל זרועות הביטחון של מדינת ישראל, וכוללים נוכחות צבאית ישראלית ארוכת טווח על נהר הירדן. אם צריך לתמצת את הדברים הייתי אומר: מדינה פלסטינית מפורזת שמכירה במדינה היהודית", הוסיף ראש הממשלה.