איך תנקו את המחשב מפרסומות מציקות?

רונן מואס, מנכ"ל ESET ישראל, אומר כי מאות אלפי תוכנות זדוניות, וירוסים והונאות מתגלות באינטרנט. איך תגלו אם המחשב שלכם נגוע?

רונן מואס , כ"ח בשבט תשע"ד

מאות אלפי תוכנות זדוניות, וירוסים והונאות מתגלות באינטרנט מדי יום. אחת מאותן תוכנות טורדניות נקראת Adware, או בתרגום חופשי – תוכנת פרסומת.

בין שאר התוכנות הזדוניות יתכן ש"תוכנות הפרסומת" יראו הכי פחות מאיימות, והן אכן מסווגות כבעלות סיכון נמוך, אבל הפוטנציאל שלהן לפגוע בכם הוא לא קטן בכלל.

רמת התחכום, ויכולת ההתחמקות שניתן לראות בחלק מתוכנות ה- Adware הזדוניות, מראות שגם הן רחוקות מלהיות פרסומות תמימות, כאשר החדשות שבהן אף עוקבות אחר חיפושי האינטרנט שלכם כדי להתאים לכם את הפרסומות באופן אישי. מבחינה חוקית, תוכנות ה-Adware נמצאות בתחום האפור, ורובן מתנחלות לנו במחשב כחלק מתוכנות"חינמיות", שלאחר מכן קשה מאוד להסיר.

איך תדעו אם יש לכם Adware?

עצם הבדיקה אם בכלל יש לכם Adware על המחשב עלולה להיות קצת קשה – האינטרנט מלא גם ככה בפרסומות מציקות, שרבים מאתנו לא רוצים לראות, ותוכנות Adwareמתוחכמות יותר יודעות להסוות את עצמן ולהתאים לכם פרסומות בהתאם להיסטורית החיפושים שלכם. אבל הסימנים שבאמת צריכים להדאיג אתכם הם פרסומות שנפתחות על המסך כשהדפדפן סגור, בזמן שאתם משתמשים בתוכנות שלא מחייבות חיבור לאינטרנט או כאשר אתם מגיעים לאתר אחר ממה שציפיתם לו כאשר אתם מקלידים את כתובת האתר לדפדפן שלכם.

בדקו את תיקיית הסימניות והמועדפים שלכם

כנסו לתיקיית הסימנית והמועדפים שלכם. האם אתם רואים שם משהו חשוד? שינוי של דף הבית, הוספה של סימניות חדשות ועמודים חדשים לתיקיית המועדפים הם סימנים מובהקים ל Adware. אם פתאום מצאתם סט סימניות או אתרים חדשים במועדפים, כדאי שתבקרו בלוח הבקרה שלכם כדי לבדוק אם הותקנו שם תוכנות לא רצויות, ולהסיר אותן.

נקו את הדפדפן שלכם

ודאו שהגדרות הדפדפן שלכם מכוונות כך שהן יחסמו ניסון התקנה של הרחבות דפדפן ללא קבלת אישור או פרסומות הנפתחות בחלונות Pop Up. אפילו לתוכנות ה Adwareהמתוחכמות ביותר, שמשתמשות בטכניקות שונות כדי להימנע מזיהוי, קיימים רכיבים גלויים שניתן לראות בהגדרות הדפדפן, אך ייתכן שלא תזהו אותם אפילו אם תראו אותם.

היזהרו מתוכנות חינמיות

לקבל תוכנות בחינם זה נחמד, אבל עליכם להיות ערניים כאשר אתם מתקינים אותן. לעיתים קרובות תוכנות Adware למיניהן מגיעות למחשב שלכם כחלק מאותן תוכנות "חינם",כאשר "הסכמתכם" קבורה עמוק בתוך 'תנאי השימוש' אותם אישרתם מבלי לקרוא כשהתקנתם את התוכנה. אל תתקינו תוכנות חינמיות מספקים לא מוכרים או לכל הפחות נסו להשיג ביקורת על התוכנה מאתרים עצמאיים וניטרליים לפני ההתקנה.

הסירו תוכנות ישנות

זה תמיד טוב לנקות את המחשב מתוכנות ישנות שלא נמצאות בשימוש. הן תופסות זיכרון, לא בטוח שהן מעודכנות והן עלולות להיות פתח לצרות. עברו על רשימת התוכנות שלכם והסירו תוכנות שאתם לא משתמשים בהן. אם אתם לא בטוחים לגבי תוכנה כלשהי, רצוי שתבדקו לפני שתסירו.

קראו את תנאי השימוש

כאשר אתם מתקינים תוכנה חדשה, במיוחד אם היא חינמית, קראו את תנאי השימוש לפני שתסכימו. אם אתם מיואשים מקריאת עמודים על עמודים של תנאי שימוש מעיקים,עשו חיפוש למילים כמו "פרסומות" או "פרטיות" בווריאציות השונות שלהן. בדקו מי הוא מפתח התוכנה ונסו להשיג ביקורת חיצונית לפני ההתקנה.

ותרו על סרגלי כלים

סרגלי כלים משמשים לעיתים קרובות "כנקודת כניסה" דרכן תוכנות זדוניות יכולות להיכנס למחשב שלכם. בנוסף, סרגלי כלים לעתים קרובות מציעים שירות מאוד מוגבל למשתמש, והמטרה שלהם בדרך כלל היא לגרום לכם להשתמש בשירות מאוד מסוים. האמת היא שסרגלי הכלים הם די מיותרים ומהווים יותר סיכון מתועלת. אם אתם יכולים לוותר עליהם זה יהיה עדיף.

קראו את התראות הדפדפן

דפדפנים כמו כרום ופיירפוקס יזהירו אתכם אם תוכנה כלשהי מתקינה הרחבות על הדפדפן שלכם – אל תתעלמו מההתראות האלו. תוכנות Adware רבות מתוקנות באופן הזה.קראו את ההתראות, ואם אתם לא מזהים או מעוניינים בתוכנה הזו, לחצו על 'לא'. אבל לא על כל Adware אתם תקבלו כזו התראה, לכן עדיין מומלץ לבדוק מדי פעם אילו הרחבות מותקנות לכם על הדפדפן.

היזהרו מ “Anti-Adware” חינמיים

האינטרנט עמוס בכל מיני תוכנות המתיימרות להציג את עצמן כ Anti-Adware – למעשה רובן הן Adware בעצמן, ולעיתים קרובות גרועות יותר מה Adware שאולי כבר יש לכם על המחשב. קיימות תוכנות ייעודיות טובות ולגיטימיות להסרת Adware, כך היזהרו ממלכודות. התוכנה AdwCleaner היא תוכנה טובה להסרת Adware.

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il