בני גנץ
בני גנץ צילום: פלאש 90

הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, השתתף היום (רביעי) בכנס לזכרו של הרמטכ“ל לשעבר, רא"ל (במיל‘) אמנון ליפקין שחק ז“ל, שהתקיים במרכז הבינתחומי בהרצליה. בכנס, הציג הרמטכ“ל גנץ את תמונת המצב האסטרטגית - תוך מבט אל העתיד.

"מבחינה אסטרטגית מרכיבי האיום בצורה של צבאות מסתערים לעברנו - לא נעלמו", קבע רא"ל גנץ, "הם לא בטוח שיחזרו וסבירות התרחשותם כרגע נראית נמוכה, אך למרות זאת האתגרים מאוד מורכבים".

בהתייחס למתרחש בגבולות אמר הרמטכ“ל כי "אסד שורד מפני שהוא נתמך על ידי רוסיה. כשאני מסתכל על סוריה אני לא רואה דוויזיות שיגיעו לרמת הגולן, אבל סוריה כמו שהכרנו אותה אולי איבדה את היציבות שלה. אתמול בבוקר החלפנו אחריות בגזרת הרמה מתוך הבנה שצריכים מענה יותר ממוקד עירני איכותי למה שקורה - ואנחנו ומשדרגים כל היכולות המבצעיות".

באשר ללבנון, רא"ל גנץ ציין כי "מה שיש לחיזבאללה אין למרבית מדינות העולם". הוא הדגיש את הכאוס שמתרחש בלבנון, בכך שלא ניתן לשייך פעולות לארגון ספציפי. "נצטרך לשים לב בשגרה לכל אחד מהגבולות: כל אחד מהגבולות שלנו מאותגר יותר מהעבר", הוא הוסיף.

"האויב מייצר כלים התקפיים שכולם מיועדים לעורף הישראלי“, הוסיף הרמטכ"ל, "צה"ל חושב במושגים של שגרה, חירום, מלחמה. לצה"ל יש יכולת משודרגת בסדרי גודל ממה שהכרנו בעבר". רא"ל גנץ הדגיש את חשיבות הזירה המודיעינית וטען כי "ללא המודיעין לא נגיע לאפקטיביות מבצעית". הוא ציין כי מתמונת המצב המודיעינית עולה כי חלק גדול מאמצעי הלחימה המוחזקים בידי האויב, נמצאים "מתחת לבתי חולים ולבתי מגורים".

לדבריו, גם מימד הסייבר הוא "מרחב פעולה שאנו צריכים להתמודד איתו ואנו עושים זאת. נדרשים מספיק משאבים לאומיים כדי שהמדינה תהיה מעצמה בתחום". הוא הצביע על כך שנדרשת שילוביות בצה“ל ברמת "רשת לחימה שתחבר את כל הגופים יחד, מעין אינטרנט מבצעי".

בשולי דבריו התייחס הרמטכ"ל גם לסוגיית תקציב הביטחון ואמר כי "אנחנו חייבים צבא כשיר למשימות שלו. אנחנו נמצאים בסכנה, בשנה האחרונה, עקב בעיות של צירים משאביים - אבל לא נוכל להרשות לעצמנו צבא חלול שאיננו מקרין עוצמה". בהקשר הזה הדגיש רא“ל גנץ כי המרכיב האנושי בצה“ל הוא המרכיב העיקרי הדרוש חיזוק, זאת לצד המימד הערכי: "זה מעל לכל - יש לנו צידוק מוסרי להפעלת העוצמה הנדרשת להגן על אזרחינו. אנו צריכים להפעיל את הכח בהיקף והעצומה הנדרשת להשגת היעדים שלנו".