הורים צעירים? כך תמנעו מהמינוס בבנק

הורים צעירים חייבים לעשות כל אשר ביכולתם על מנת למנוע מצב של מינוס, בין היתר באמצעות צמצום של ההוצאות הקבועות.

תגיות: בנק הורים כסף
ניר קרן , כ"ט בשבט תשע"ד

בנק לאומי. אילוסטרציה
בנק לאומי. אילוסטרציה
צילום: פלאש 90

אחת הטעויות הגדולות ביותר של הורים צעירים היא צבירה עקבית של חריגת יתר בחשבון הבנק.

למרות שיש הרבה הורים המתרגלים לחיות עם המינוס, בטווח הארוך מדובר על מאות שקלים המשולמים מדי רבעון בצורה של תוספות, קנסות, פיגורים וכדומה.

הורים צעירים חייבים לעשות כל אשר ביכולתם על מנת למנוע מצב של מינוס. האפשרות הראשונה העומדת בפניהם היא כמובן הגדלת ההכנסות, אך הבעיה היא תקרת זכוכית המונעת מרוב הצעירים בישראל משכורות גבוהות ומספקות. מנגד, קיימת גם אפשרות מעשית יותר: חיסכון בהוצאות.

מחקרים מראים כי הורים צעירים יכולים לחסוך בהוצאות באופן מיידי. בשלב הראשון עליהם לקבל החלטה ולקחת אחריות על המצב הכלכלי. הם צריכים להכין רשימה הכוללת סדר עדיפויות, להבין אילו הוצאות הכרחיות עבור משק הבית ועל אילו הוצאות אפשר לוותר. בשלב השני עליהם להעביר את הרעיונות לפעילות. עליהם לבצע השוואת מחירים בכל רכישה, להשקיע זמן בצרכנות נכונה ובעיקר להגביר את המודעות לנטל המחיה. יחד עם זאת, הורים צעירים לא צריכים לפגוע ברמת החיים שלהם או של המשפחה על מנת להימנע מהמינוס בבנק. שמירה על מוטיבציה גבוהה ומסירות מלאה למשימה עוזרים בהשגת המטרה הזו לאורך זמן.

הוזלת ביטוח רכב כדוגמא לצמצום הוצאות קבועות

במקרים רבים מצליחים הורים צעירים לסגור את המינוס בבנק בעזרת צמצום ההוצאות הקבועות והגבוהות. במילים אחרות, במקום לנסות ולצמצם עלויות יומיות, אפשר לנסות לחסוך אלפי שקלים מדי שנה. אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות רכישת ביטוח רכב זול יותר.

כל משפחה זקוקה לרכב אך הורים צעירים לא חייבים לשלם אלפי שקלים על פוליסת ביטוח לא רלוונטית. ההורים חייבים להכיר את ההבדלים בין פוליסות שונות של ביטוח רכב, להתייעץ עם נציגי חברות הביטוח ולהשתמש בכוח שיש בידיהם. יש עשרות סוגים של הטבות, הנחות ומבצעים הרלוונטיים רק עבור הורים צעירים. בני זוג שנמצאים בתחילת דרכם המשותפת יכולים וצריכים לנצל את ההזדמנות כדי לחסוך בעלות הביטוח, ולפנות מקום בתקציב עבור הוצאות אחרות.

הכירו במגבלות התקציב המשפחתי

מינוס בבנק הוא לא גזירה משמים. מאות אלפי הורים צעירים מתמודדים מדי שנה עם המצב הכלכלי בבנק בצורה נכונה, תוך ראייה מושכלת של העתיד ובאמצעות שלל כלים העומדים לרשותם. רכישה של ביטוח רכב זול הוא רק דוגמא אחת מיני רבות, לאופן בו הורים צעירים לוקחים את האחריות על סגירת המינוס. יחד עם הביטוח אפשר לצמצם גם בהוצאות חשמל, קניות, תשלומים ועוד. הדבר החשוב הוא להכיר במגבלות התקציב ולא לפרוץ אותו.

מינוס בבנק הוא בין היתר אינדיקציה להתנהלות כלכלית לא נכונה, שהיא בעצמה פריבילגיה אותה הורים צעירים פשוט לא יכולים להרשות לעצמם. יש לפעול בהקדם לסגירת המינוס ואין שום סיבה להתרגל אליו.