יעלון בברלין, הבוקר
יעלון בברלין, הבוקר אריאל חרמוני - משרד הביטחון

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, נפגש בברלין הבוקר (ה') עם שרת ההגנה של גרמניה, אורסולה פון דר ליין.

במהלך הפגישה דנו השניים ביחסים בין המדינות ובשיתופי הפעולה הביטחוניים בין גרמניה לישראל, כולל נושא הצטיידות צה"ל בכלי שייט לטובת הגנת אסדות הגז.

שר הביטחון איחל הצלחה לשרת ההגנה עם כניסתה לתפקידה החדש. לאחר מכן ביקר שר הביטחון בפרלמנט הגרמני ונפגש עם חברי ועדות חוץ וההגנה של גרמניה.

במהלך הפגישה אמר שר הביטחון יעלון כי "היחסים בין גרמניה וישראל מיוחדים, ואנו מעריכים מאוד את שיתוף הפעולה בין המדינות כמו גם את התמיכה והסיוע שמעניקה גרמניה לישראל. עם העבר האפל ברקע, כיום גרמניה וישראל חולקות ערכים משותפים ואינטרסים הדדיים, ועלינו להמשיך לחלוק את דעותינו לטובת עתיד העולם, ולהתמודד ביחד עם האתגרים. גרמניה וישראל הן שתי דמוקרטיות שמאותגרות בידי איומים דומים".

השר יעלון סיפר כי המצב במזרח התיכון מורכב מאוד וחסר יציבות, וכך גם צפוי בשנים הבאות. "אנחנו תומכים גדולים בדמוקרטיה והלוואי שהיו סביבנו עוד דמוקרטיות, אבל אני לא חושב שאזכה לראות בימי חיי דמוקרטיה בעולם הערבי. יש לנו ניסיון מהזירה הפלסטינית, בעזה, שם חמאס ניצח בבחירות אבל אין בה דמוקרטיה. זה מה שקרה גם במצרים עם האחים המוסלמים, וגם שם העם המצרי הבין שלא תהיה דמוקרטיה ושמצבו לא ישתפר, ולכן יצא לרחובות".

לדבריו, המשטר האיראני הוא הגורם המרכזי לחוסר היציבות במזרח התיכון, ומעבר לו. "האיראנים מעורבים בכל סכסוך במזרח התיכון ומפיצים טרור גם בדרום אמריקה, באסיה ובאפריקה, ושולחים זרועות גם לאירופה. מדובר במשטר משיחי-אפוקליפטי, ולכן בדרך זו או אחרת תוכנית הגרעין שלו חייבת להיעצר, אחרת זה יהפוך לסיוט עבור המזרח התיכון והעולם כולו".